Szukanie nowych okazji ekspansji


Podczas XXV Konferencji Rynku Kapitałowego, która odbyła się w dniach 9-12 marca 2025 r. w Bukowinie, prezes Piotr Dmuchowski w wywiadzie dla Telewizji Biznesowej poruszył podczas rozmowy z Tymoteuszem Nowakiem wiele aktualnych dla PFR TFI tematów. W rozmowie nie zabrakło też wątków dotyczących trendów rynkowych oraz zmian w regulacjach.
Wśród najważniejszych z nich były ESG i uproszczenia w obszarze zrównoważonego rozwoju tzw. projekt Omnibus oraz transformacja związana z regulacjami dotyczącymi zrównoważonych finansów, szczególnie w kontekście rozporządzenia SFDR. Piotr Dmuchowski podkreśla, że nie można tracić z oczu celu tego przeglądu regulacji, którym powinno być zwiększenie środków finansowych na efektywne, ekonomiczne i mające sens inwestycje, szczególnie zielone.
Kluczowym wątkiem, poruszonym w czasie rozmowy, była ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw.
Piotr Dmuchowski zaznaczył, że Polska jest na takim etapie rozwoju, gdzie rodzime firmy już ambitnie wyszły w świat i czują, że powinny być trwale obecne na rynkach zagranicznych. Dzięki zarządzaniu Funduszem Ekspansji Zagranicznej 2, który jest obecnie w aktywnej fazie inwestycyjnej, PFR TFI może z polskimi firmami wychodzić w świat. Zrealizowaliśmy już szereg projektów w różnych sektorach i na wielu rynkach, co pokazuje, jak obecnie zmienia się podejście do ekspansji. Kiedyś polscy przedsiębiorcy byli zainteresowani inwestowaniem głównie w krajach takich jak Niemcy i bliższe nam – geograficzne i kulturowo – regiony. Obecnie są to też mniej oczywiste kierunki, takie jak Finlandia, Ukraina, gdzie w ostatnim czasie zrealizowaliśmy dwa projekty inwestycyjne, ale też nieco odleglejsze kierunki w Europie Zachodniej jak Francja i Hiszpania. Na radar polskich przedsiębiorców wraca też Wielka Brytania.
Widzimy wzrost zainteresowania inwestycjami w Stanach Zjednoczonych. Piotr Dmuchowski podkreśla, że wprowadzenie ceł spowoduje, że trudniej będzie prowadzić tam biznes w formie eksportowej, dlatego firmy będą chciały być na miejscu, mieć tam zakład produkcyjny lub przejąć swojego partnera czy dystrybutora i w ten sposób zapewnić sobie większy dostęp do tego rynku. Jest to gigantyczny rynek i warto tam inwestować, ale trzeba mieć na uwadze odporność łańcuchów dostaw i brać pod uwagę utrudnienia w handlu międzynarodowym, nie tylko pod kątem ryzyk, ale też szukania nowych okazji ekspansji.
Dużą szansą rozwojową dla całej Europy są inwestycje w obronność. Sprzyjają one rozwijaniu szerszego ekosystemu przemysłowego, a także wzrost innowacji. Wiele polskich firm z sektora przemysłowego aktywnie inwestuje za granicą, ponieważ wykorzystały moment zanim nastąpił ruch w tym obszarze. Piotr Dmuchowski wskazuje, że możemy obecnie zaobserwować wśród firm przemysłowych rosnący trend do inwestowania w projekty ukierunkowane na rozwój produktów dual use. Oznacza to, że z jednej strony korzystamy ze wzrostu wydatków na obronność, a jednocześnie innowacje rozwijane są szerzej, w całej gospodarce i wykorzystywane również w innych sektorach.
Rozmowę kończy temat sztucznej inteligencji i możliwości jej wykorzystania przez polskie firmy. Piotr Dmuchowski zwraca uwagę na wzrost zainteresowania kwestiami związanymi z centrami danych, sprzętem komputerowym i oprogramowaniem. Podkreśla również, że coraz więcej przedsiębiorców wdraża rozwiązania oparte na AI czy machine learning. Jednym z silnych trendów w tym obszarze stała się m.in. diagnostyka produktów pod kątem ich zużycia, dzięki czemu istnieje szansa, że będziemy wymieniać jakąś część zanim się ona zepsuje i zablokuje cały proces produkcyjny. Polscy przedsiębiorcy widzą zalety i korzyści AI, wiedzą także jak zwiększać w ten sposób produktywność i zmniejszać potencjalne koszty.
Cały wywiad dostępny jest pod linkiem: Produkty dual-use to święty Graal inwestorów lub poniżej: