Przejdź do treści

Andersia Silver w Poznaniu

Wartość inwestycji
17 mln EUR
Lokalizacja
Poznań
Budynek Andersia Silver
Wartość inwestycji
17 mln EUR
Lokalizacja
Poznań

Wsparcie Miasta Poznań w budowie największego biurowca w centrum Poznania

Polski Fundusz Rozwoju wspiera finansowanie budowy AND2 – 115-metrowego biurowca klasy A, powstającego w prestiżowej lokalizacji w centrum Poznania. Wznoszony w rejonie Starego Miasta, przy Placu Andersa, obiekt będzie najwyższym i największym budynkiem w Poznaniu, a jego powierzchnia najmu wyniesie 39.874 m2. Inwestorem budynku jest Miasto Poznań wraz z Von der Heyden Group, projekt zaś bezpośrednio realizuje partnerska spółka deweloperska Andersia Property. Oddanie do użytku planowane jest w lipcu 2025 r. 

Instrument finansowy PFR będzie stanowić uzupełnienie wkładu własnego. Dzięki wsparciu Funduszu, wieżowiec AND2, będący już na zaawansowanym etapie realizacji, może zostać ukończony w planowanym terminie, przynosząc szereg korzyści gospodarczych i społecznych dla miasta i całego regionu.

"Obecność PFR jest kluczowa dla powodzenia tej bardzo ważnej inwestycji, która jest zwieńczeniem trwającego od niemal trzech dekad miejskiego przedsięwzięcia urbanistycznego jakim jest zabudowa Placu Andersa. Celem jest stworzenie przez miasto atrakcyjnej oferty dla mieszkańców i biznesu. Po ukończeniu inwestycja ta stanie się jedną z wizytówek Poznania i Wielkopolski"

– powiedział Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

"Konsekwentnie realizowana zabudowa Placu Andersa wykreowała wysokiej klasy infrastrukturę rozwoju biznesu miasta Poznania. To właśnie od budynku PFC rozpoczyna się historia rozwoju prawdziwego instytucjonalnego rynku nieruchomości w mieście. Andersia Silver (obecnie AND2) jest zwieńczeniem tych starań i dowodem realnego partnerstwa publiczno-prywatnego. Udział w projekcie Polskiego Funduszu Rozwoju jest mocnym akcentem w sprawie. Zabiegaliśmy o to wsparcie i z ogromną satysfakcją dzisiaj je ogłaszamy"

– powiedział Adam Trybusz, Prezes Zarządu Andersia Property i Dyrektor zarządzający VdHGroup w Polsce.

 

Turbulencje, jakie wstrząsnęły rynkiem nieruchomości w związku z następstwami wybuchu pandemii COVID i wojną na Ukrainie, stanowiły wyzwanie dla realizacji inwestycji. Spowolnienie komercjalizacji budynków biurowych oraz obniżenie przez banki pułapów kredytowania nowych powierzchni biurowych, w połączeniu ze wzrostem kosztów wykonawstwa budowlanego, spowodowały zwiększenie zapotrzebowania na środki zewnętrzne.

 

"Nasz plan od początku zakłada przyciągnięcie i ulokowanie w zaplanowany sposób i w dedykowanym do tego, dobrze skomunikowanym miejscu w ścisłym centrum miasta, wysokiej klasy usług i biznesu. W ten sposób wspieramy rozwój gospodarczy Poznania i całego regionu Wielkopolski, generując dobrze płatne miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników oraz absolwentów lokalnych uczelni wyższych"

– powiedział Grzegorz Michalski Prezes Zarządu WCWI sp. z o.o.