Specjalne Strefy Ekonomiczne

Specjalne Strefy Ekonomiczne
W ramach programu ARP S.A. oferuje wsparcie dla przedsiębiorców planujących bezpośrednie inwestycje przemysłowe i usługowe w obszarze zarządzanym Polskiej Strefy Inwestycji, obejmującym województwa podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, a także częściowo mazowieckie, dolnośląskie, lubuskie i małopolskie.
🗸 Zwolnienie z podatku dochodowego nawet do 70% wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji, w okresie nawet do 15 lat. Jest to podstawowy instrument wsparcia przedsiębiorców, o który należy zwrócić się przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego.
🗸 Nieruchomości przemysłowe – gotowe, uzbrojone tereny inwestycyjne w doskonałych lokalizacjach, a także hale przemysłowe oraz biura, które przedsiębiorca może wydzierżawić lub odkupić od ARP S.A. aby przyspieszyć rozpoczęcie działalności. W ramach oferty nieruchomości ARP S.A. może również zakupić teren, uzbroić go, wybudować na nim hale przemysłowe na zamówienie, a następnie sprzedać lub wydzierżawić jako gotowy projekt. Jest to bardzo ważne dla przedsiębiorców, ponieważ skraca czas i problematyczność inwestycji.
🗸 Opieka nad przedsiębiorcą znajdującym się w obszarze zarządzanym PSI. Przedsiębiorca za pośrednictwem oddziału ARP S.A. może zwrócić się o pomoc np. w otworzeniu nowego kierunku kształcenia zawodowego na terenie powiatu, wsparciu w promocji firmy, doradztwie biznesowym czy w pozyskiwaniu pracowników.
Więcej informacji:
www.europark.arp.pl
www.tsse.arp.pl
Najważniejsze informacje
Dowolnej wielkości przedsiębiorstwo, które zdecyduje się na prowadzenie lub rozwój działalności w obszarze Polskiej Strefy Inwestycji zarządzanym przez ARP S.A. oraz zadeklaruje spełnienie kryteriów jakościowych i ilościowych inwestycji.
Są to nakłady finansowe poniesione na założenie nowego zakładu produkcyjnego lub usługowego, zwiększenie zdolności produkcyjnej obecnego zakładu, inwestycje w dywersyfikację produkcji, inwestycje w zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego.
O wsparcie nie mogą się ubiegać producenci alkoholu, wyrobów tytoniowych, materiałów wybuchowych, stali, energii elektrycznej. Ze wsparcia wyłączone jest również górnictwo, handel hurtowy i detaliczny, usługi hotelarskie i gastronomiczne oraz sektor transportowy.
Kryteria ilościowe dotyczą wysokości zainwestowanych środków. W zależności od lokalizacji inwestycji oraz wielkości firmy, wymagana wielkość inwestycji zaczyna się już od 200 tys. zł.
Kryteria jakościowe dotyczą wpływu inwestycji na rozwój społeczno-gospodarczy regionu.
