Przejdź do treści

Program wsparcia sektora technologii kosmicznych

Statek kosmiczny

Program wsparcia sektora technologii kosmicznych

Właściciel programu Agencja Rozwoju Przemysłu
Tematyka Innowacje i akceleracja
Dla kogo Startupy; MŚP; Duże firmy

Program wsparcia dla sektora technologii kosmicznych, to działania realizowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu poprzez trzy główne inicjatywy

  • inkubator technologii kosmicznych ESA BIC Poland dedykowany dla startupów, 
  • program stażowy Polish Space Fellowship dedykowany dla młodych osób, które chcą rozpocząć pracę w sektorze kosmicznym,
  • program szkoleń szeroko obejmujący tematykę przedsiębiorczości i technologii kosmicznych - ARP Space Academy.

ARP Space Academy to inicjatywa grupująca kursy specjalistyczne dla pracowników branży kosmicznej oraz dla słuchaczy zainteresowanych rozpoczęciem pracy w tej branży.

ARP realizuje ww. kursy we współpracy z wiodącymi uczelniami w Polsce. W ramach ARP Space Academy wypracowano bardzo efektywną metodę współpracy z uczelniami, która zaowocowała ofertą szkoleniową wysoce merytoryczną i ściśle dopasowaną do potrzeb rynku

W prowadzenie kursów zaangażowani są zarówno pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni jak i praktycy z przemysłu. 

Obecnie realizowanych jest 5 odrębnych tematycznie kursów rocznie. ARP Space Academy szkoli około 100 kursantów w ciągu roku.

filter_1

SATELITE DESIGN PHASES - CZ. 1

Pierwsza część szkolenia Satellite design phases 0/A/B organizowana jest we współpracy z Politechniką Warszawską i dedykowana inżynierom niemającym doświadczenia w sektorze kosmicznym. Jest to pierwszy element dwuetapowego szkolenia, zapewniającego pełną wiedzę na temat projektowania i integracji satelity.

filter_2

SATELITE DESIGN PHASES - CZ. 2

Druga część szkolenia Satellite design phases C/D, organizowana we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, dedykowana jest inżynierom, którzy posiadają niewielkie lub średnie doświadczenie w sektorze kosmicznym. Kurs ma charakter praktyczny i obejmuje szczegółowo proces projektowania, produkcji, montażu oraz testowania podsystemów satelity (fazy C/D).

filter_3

AN INTRODUCTION TO SPACE ECONOMICS

Szkolenie AN INTRODUCTION TO SPACE ECONOMICS organizowane jest we współpracy z Fundacją Space Entrepreneurship Institute, na podstawie programu opracowanego w Centrum Studiów Kosmicznych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Kurs adresowany jest dla środowiska finansowego, funduszy VC, administracji publicznej, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu, którzy chcą w szybki sposób pozyskać wiedzę o specyfice biznesu kosmicznego.

filter_4

SUPPLY CHAIN MANAGEMENT AND PROCUREMENT IN SPACE PROJECTS

Kurs SUPPLY CHAIN MANAGEMENT AND PROCUREMENT IN SPACE PROJECTS organizowane jest we współpracy z Fundacją Space Entrepreneurship Institute. Kurs przeznaczony jest dla instytucji, przedsiębiorców i ich pracowników, spółek Venture Capital, Funduszy Inwestycyjnych oraz osób które chcą zrozumieć specyfikę funkcjonowania łańcucha wartości i dostaw w sektorze kosmicznym.

Tło pod cytat

PSFP Program stażowy „Polish Space Fellowship Program”

Program realizowany jest przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP S.A.) we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK). 

Jest pierwszym tego typu programem organizowanym w Polsce i jednym z zaledwie trzech w Europie.

Z myślą o młodych naukowcach!

Adresatami programu są młodzi naukowcy, którzy w ramach pracy naukowej zajmują się szeroko pojętymi technologiami kosmicznymi.

Nagrodą dla zwycięzców konkursu są płatne staże w instytutach naukowych, jednostkach badawczych oraz przedsiębiorstwach prowadzących działalność gospodarczą w sektorze kosmicznym, będących członkami ZPSK.

Nagrody

Nagrodami w Konkursie o Staż – Polish Space Fellowship Program są pięciomiesięczne staże w firmach, instytutach badawczych sektora kosmicznego w Polsce. Przyszli stażyści mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości powyżej 4000 zł brutto w zależności od posiadanego wykształcenia, przy czym ARP S.A. refunduje 50% wynagrodzenia dla firm z sektora MŚP oraz 20% dla dużych przedsiębiorstw.

Na uwagę zasługuje fakt, że 80% laureatów poprzednich edycji konkursu znalazło stałe zatrudnienie w firmach, w których wcześniej odbywało staż.

European Space Agency Business Incubation Centers

ESA BIC (European Space Agency Business Incubation Centers) to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć centrów inkubacji biznesowej, oferująca pomoc w stworzeniu biznesplanu, założeniu firmy i pozyskaniu dodatkowych środków finansowych, zarówno ze źródeł publicznych, jak i prywatnych.

ESA BIC Poland został uruchomiony 28 października 2022 r. Jego celem w szczególności jest wsparcie idei przedsiębiorczości oraz wykorzystania technologii kosmicznych w różnych sektorach gospodarki w ramach programu inkubacji.

Korzyści dla inkubowanych startupów

Podstawą procesu inkubacji w każdym z tych miast jest zapewnienie wsparcia finansowego, technicznego, biznesowego, promocji oraz dostępu do szkoleń i potencjalnych inwestorów.

filter_1
50 tys. EUR finansowania bezzwrotnego
filter_2
50 godzin wsparcia biznesowego
filter_3
80 godzin wsparcia technicznego
filter_4
10 godzin pomocy prawnej
filter_5
Dostęp do biur i infrastruktury technicznej na czas inkubacji
filter_6
Dostęp do europejskiej sieci ośrodków inkubacyjnych ESA BIC
filter_7
Promocję projektu na arenie międzynarodowej

Wsparcie w tworzeniu firm i komercjalizacji powstałych technologii.

Centrum inkubacji zapewni startupom spersonalizowaną pomoc w założeniu firmy i opracowaniu profesjonalnego biznesplanu.

Ponadto, centrum inkubacji wraz z ESA BIC POLAND dostarczą usługi doradcze w kierunku pozyskania dodatkowych środków finansowych ze źródeł publicznych i prywatnych. 

Celem ESA BIC Poland jest wsparcie 35 startupów w procesie inkubacji w ciągu 5 lat.

Strona projektu

Powiązane produkty

Agencja Rozwoju Przemysłu
Startupy +2 Mikroprzedsiębiorstwa MŚP

Inkubator ESA BIC Poland

Wsparcie idei przedsiębiorczości oraz wykorzystania technologii kosmicznych w różnych sektorach gospodarki w ramach programu inkubacji.

Właściciel programu