Polityka Nowej Szansy
Polityka Nowej Szansy
Polityka Nowej Szansy to program pomocowy, realizowany w oparciu o Ustawę o udzieleniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców z dnia 16 lipca 2020 r. skierowany do przedsiębiorców w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Jego celem jest zapewnienie płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji oraz przeprowadzenia niezbędnych w tym zakresie analiz. Umożliwienie wykonywania działalności gospodarczej przez czas niezbędny do wdrożenia działań restrukturyzacyjnych oraz realizację planu restrukturyzacji mającego na celu przywrócenie długookresowej zdolności do konkurowania na rynku.
Najważniejsze informacje
Pomoc publiczna w ramach programu skierowana jest do mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.
Dla dużych przedsiębiorców skierowana jest pomoc na ratowanie, pomoc na restrukturyzację oraz obligatoryjne jest dokonanie notyfikacji pomocy publicznej Komisji Europejskiej.
Każdy wniosek podlega indywidualnej ocenie. Udzielenie pomocy oraz wysokość pomocy może zostać uzależniona od ustanowienia zabezpieczeń. Kwota wyliczana jest indywidualnie.
Otrzymana pomoc ma charakter zwrotny i jest oprocentowana.
Przedsiębiorca może skorzystać z każdego z dostępnych instrumentów wsparcia: pomocy na ratowanie, tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego (tylko MŚP) oraz wsparcia na restrukturyzację, ale na innym etapie restrukturyzacji.
Możliwe jest jednoczesne złożenie wniosku tylko o jedną formę pomocy.
Pomoc w ramach programu Polityka Nowej Szansy może zostać udzielona przedsiębiorcy znajdującemu się w trudnej sytuacji ekonomicznej, który zgodnie z art. 141 ust. 1 Ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Dz.U.2015 poz.978:
- działał w danym sektorze w okresie co najmniej 3 lat przed dniem złożenia wniosku o udzielenie pomocy;
- nie prowadzi działalności gospodarczej w sektorach hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla lub w sektorze finansowym;
- nie prowadzi działalności na rynku, na którym występuje lub może występować długookresowa strukturalna nadprodukcja;
- co do zasady nie należy do grupy kapitałowej.