Przejdź do treści

Inwestycje kapitałowe

Platforma z dźwigami na wodzie

Inwestycje kapitałowe

Właściciel programu Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Tematyka Finansowanie i doradztwo; Inwestycje
Dla kogo MŚP; Duże firmy

Inwestycje kapitałowe PFR polegają na finansowaniu rozwoju polskich przedsiębiorstw działających w szeroko rozumianym sektorze przemysłowym. Wspierają budowę praktycznych rozwiązań dla wspólnego sukcesu i bezpiecznej przyszłości kraju.

Inwestycje realizowane są przede wszystkim poprzez:

  • obejmowanie akcji lub udziałów kapitałowych
  • obejmowanie obligacji zamiennych na akcje
  • udzielanie długu podporządkowanego (mezzanine)

W przypadku inwestycji kapitałowych preferowane jest nabywanie znaczących pakietów mniejszościowych, przy zachowaniu kontroli nad spółką w rękach dotychczasowych właścicieli. 

Program realizowany jest z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach oraz dużych firmach, działających w sektorach przemysłowym i usługowym.

Potencjalne sytuacje inwestycyjne obejmują m.in.:

filter_1
Skalowanie przedsiębiorstwa

Wspomaganie rozwoju poprzez dokapitalizowanie spółki w celu pokrycia nakładów inwestycyjnych na projekty rozwojowe.

 

filter_2
Finansowanie akwizycji

Udzielenie finansowania na dokonanie przejęcia innego podmiotu w Polsce lub za granicą.

 

filter_3
Sukcesja

Wsparcie polskich właścicieli firm w zmianie struktury własnościowej.

 

Przebieg procesu inwestycyjnego

Zespół transakcyjny przeprowadza analizę potencjalnego projektu inwestycyjnego. Komitet inwestycyjny składający się z niezależnych ekspertów rynkowych dokonuje oceny projektu.

Na wstępnym etapie rozmów, zespół transakcyjny przeprowadza analizę komercyjną przedsiębiorstwa polegającą na ocenie biznes modelu oraz strategii spółki w celu zrozumienia potencjału jej dalszego wzrostu.

Istotnym kryterium oceny projektu jest wpływ inwestycji PFR na poprawę efektywności przedsiębiorstwa, wzrost innowacyjności, zwiększenie zdolności do wdrażania nowych technologii i nowoczesnych produktów, jak również przyspieszenie dynamiki rozwoju.

W przypadku potwierdzenia przez zespół transakcyjny zgodności potencjalnej inwestycji ze strategią inwestycyjną, przygotowuje on Analizę Wstępną w celu przedstawienia projektu komitetowi inwestycyjnemu.

W przypadku pozytywnej opinii komitetu inwestycyjnego zespół transakcyjny przystępuje do przeprowadzenia procesu due diligence. Równolegle strony rozpoczynają negocjacje dokumentacji transakcyjnej, definiującej strukturę transakcji oraz regulującej zasady ładu korporacyjnego w przedsiębiorstwie.

Po zakończeniu procesu due diligence oraz finalizacji dokumentacji zespół transakcyjny przedstawia ostateczne warunki inwestycji komitetowi inwestycyjnemu w celu uzyskania wiążącej opinii. Po uzyskaniu pozytywnej opinii komitetu inwestycyjnego strony podpisują dokumentację transakcyjną.

Powiązane produkty

Właściciel programu