Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 17 kwietnia 2025

Dekarbonizacja ciepłownictwa i wsparcie w montażu finansowym – wyzwania samorządowe z perspektywy PFR na Local Trends w Sopocie

Grupa osób siedzących na krzesłach na scenie
Grupa osób siedzących na krzesłach na scenie

14-15 kwietnia 2025 r. w Sopocie odbył się Samorządowy Kongresu Finansowego Local Trends. PFR jest po raz kolejny partnerem tego wydarzenia - platformy dialogu, umożliwiającej wypracowanie rozwiązań i wymianę informacji o najnowszych trendach w zarządzaniu, które przyczyniają się do rozwoju lokalnych społeczności i poprawy jakości życia mieszkańców. 

W Sopocie uczestniczyliśmy w kilku wydarzeniach. Jednym z nich była debata „Jak dekarbonizować aktywa ciepłownicze i finansować rozwój sieci ciepłowniczej w miastach?”

Moderatorem debaty był Robert Jeszke, Zastępca Dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska – PIB ds. zarządzania emisjami oraz Kierownik KOBIZE. Wśród panelistów znaleźli się Andrzej Gajewski – Prezes Zarządu ORLEN Termika, Roman Kaczmarczyk – Członek Zarządu PGNiG TERMIKA Energetyka Rozproszona sp. z o.o., były Burmistrz Lądka-Zdroju, Piotr Kuczera – Prezydent Miasta Rybnika oraz Mikołaj Raczyński – Wiceprezes Zarządu ds. inwestycji PFR.

Debata skupiła się na wyzwaniach związanych z dekarbonizacją sektora ciepłowniczego oraz możliwościach finansowania rozwoju sieci ciepłowniczych w miastach. Poruszono kwestie modernizacji infrastruktury ciepłowniczej, integracji odnawialnych źródeł energii oraz strategii finansowania inwestycji w kontekście transformacji energetycznej. 

Mikołaj Raczyński przedstawił rolę PFR jako „instytucji domykającej” finansowanie z różnych źródeł: dotacji, funduszy unijnych czy banków. Podkreślił w swojej wypowiedzi strategiczne podejście PFR do transformacji energetycznej:

„Transformacja energetyczna w strategii Polskiego Funduszu Rozwoju to absolutny fundament – to na niej skupiamy naszą największą uwagę. Wynika to z ogromnych potrzeb kapitałowych w Polsce oraz naszej roli jako instytucji, która może pomóc zamknąć finansowanie projektów. Pracujemy zarówno z sektorem prywatnym, jak i samorządowym – w tym drugim przypadku nasza rola bywa nawet szersza, bo często wspieramy samorządy nie tylko kapitałowo, ale też doradczo, by możliwe było złożenie montażu finansowego. Nawet niewielki udział PFR może okazać się tym kluczowym, która domyka projekt i pozwala go zrealizować.”

Trzech mężczyzn siedzących na krzesłach na scenie

 

Przykładem efektywnego działania PFR jest projekt „Dobra Energia dla Olsztyna”, w którym udział PFR na poziomie zaledwie 5% pozwolił dopiąć inwestycję, gdy inne źródła finansowania zostały już wyczerpane – bez zwiększenia zadłużenia samorządu.

„Z naszych rozmów z samorządami wciąż wynika, że barierą pozostaje brak środków własnych. Nawet przy dostępnych dotacjach i pożyczkach, ten jeden składnik często decyduje o powodzeniu projektu. I właśnie tu widzimy naszą rolę – by pomóc samorządom ten montaż finansowy domknąć.” 

– dodał Mikołaj Raczyński.

Tematy związane z transformacją energetyczną poruszał również Marcin Borek Dyrektor Departamentu Inwestycji Samorządowych w PFR. Rozmawiał on o tym, jak wykorzystać odpady do produkcji energii i zoptymalizować koszty gminnego systemu odpadowego poprzez nowoczesne spalarnie odpadów.

W obliczu rosnących kosztów energii i wyzwań związanych z gospodarką odpadami, coraz więcej miasteczek i miast szuka sposobów na zwiększenie swojej niezależności energetycznej oraz optymalizacji kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury komunalnej. 

„Instalacje termicznego przekształcania odpadów to świetna recepta na transformację średnich i dużych systemów ciepłowniczych. Wszystkie miasta, z którymi jako PFR współpracowaliśmy nad takimi inwestycjami osiągnęły duże oszczędności ekonomiczne i korzyści dla mieszkańców” 

– powiedział Marcin Borek. 

Mężczyźni siedzący na krzesłach na scenie, w tym jeden z mikrofonem


Drugi dzień konferencji stał m.in. pod znakiem PPK

Podczas prelekcji „Rola PPK w kształtowaniu zatrudnienia w samorządzie” Marta Damm-Świerkocka, członkini zarządu PFR Portal PPK pokazała m.in. jak zarządzać programem PPK, by stał się realnym benefitem i jednocześnie wspierał rozwój samorządu, w jaki sposób organy wykonawcze mogą różnicować wpłaty do Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz gdzie znaleźć bezpłatne, rzetelne szkolenia z zakresu PPK.

„Już teraz braki kadrowe w samorządach są coraz bardziej widoczne, a proces ten, ze względu na uwarunkowania demograficzne, będzie się pogłębiał. Efektywne wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) to nie tylko sposób na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego i stabilnej przyszłości pracowników, ale także skuteczne narzędzie budowania wizerunku samorządu jako nowoczesnego i przyjaznego pracodawcy. Program ten może zwiększyć atrakcyjność urzędu na rynku pracy, przyciągając nowych pracowników i wzmacniając lojalność obecnego zespołu.” 

– mówiła Marta Damm-Świerkocka.

Kobieta na scenie z mikrofonem