Przejdź do treści
Publikacje Data publikacji: 04 lutego 2025

Wykorzystanie miast jako testbeds: Przykłady z Espoo, Helsinek i Tallina

Widok z góry na miasto i wodę w błękitnej kolorystyce
Widok z góry na miasto i wodę w błękitnej kolorystyce
Autor Weronika Wesołowska Ekspertka ds. rozwoju miejskich innowacji, PFR dla Miast | Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Współczesne miasta coraz częściej pełnią rolę testbeds, czyli platform testowych, na których eksperymentuje się z nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi, urbanistycznymi i społecznymi. Taka strategia umożliwia nie tylko testowanie i doskonalenie nowych technologii w rzeczywistych warunkach miejskich, ale również przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju. W artykule przedstawiamy przykłady wykorzystania miast jako testbeds w trzech nordyckich metropoliach: Espoo, Helsinkach i Tallinie.

Espoo

Espoo, miasto w Finlandii, jest znane jako dynamiczne centrum innowacji i technologii. Dzięki bliskości do renomowanego Uniwersytetu Aalto oraz licznym firmom technologicznym, Espoo stało się idealnym miejscem do testowania nowych rozwiązań.

Digital Agenda 3.0

Program Digital Agenda Espoo koncentruje się na promowaniu usług cyfrowych przyszłości, które są zrównoważone i jednocześnie zorientowane na człowieka. Espoo współpracuje z różnymi partnerami, aby przekształcić miasto w platformę testową dla inteligentnych systemów transportowych, zrównoważonej energii oraz innowacyjnych usług miejskich. W ramach przedsięwzięcia zgłoszono ponad 150 propozycji eksperymentów, z czego przeprowadzonych zostało 20. W eksperymentach uczestniczyło ponad 6 000 mieszkańców i klientów, ponad 70 firm i społeczności oraz około 400 pracowników urzędu miasta Espoo.

Dzielnice innowacji

Projekt rozwoju dzielnicy Kera w Espoo polega na przekształceniu dawnego obszaru przemysłowego w nowoczesną przestrzeń mieszkalno-pracowniczą, z naciskiem na zrównoważony rozwój. W ramach projektu, miasto współpracuje z właścicielami gruntów, firmami i innymi interesariuszami, aby opracować wspólne cele i zobowiązania rozwojowe. Projekt koncentruje się na implementacji innowacyjnych rozwiązań w zakresie energii, mieszkalnictwa i mobilności, a także na zwiększaniu pozytywnego wpływu klimatycznego miasta poprzez wdrażanie opracowanych rozwiązań w innych lokalizacjach.

Smart Otaniemi to kolejny innowacyjny obszar w Espoo, który ma służyć jako showroom i platforma pilotażowa dla nowych rozwiązań inteligentnej energii, wspierając zarówno badania eksperymentalne, jak i testowanie koncepcji i produktów w fazie rozwoju, przed wprowadzeniem na rynek. Inicjatywa ma na celu stworzenie laboratorium z udziałem prawdziwych odbiorców, koncentrując się na wykorzystaniu danych do tworzenia nowych aplikacji i usług oraz na monitorowaniu i kontrolowaniu obszaru Otaniemi w czasie rzeczywistym.

Helsinki

Helsinki, stolica Finlandii, jest pionierem w zakresie wykorzystania miejskich testbeds do rozwoju inteligentnych miast. Miasto angażuje się w różnorodne projekty, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców poprzez innowacje technologiczne.

Testbed Helsinki

Program Testbed Helsinki jest inicjatywą mającą na celu wspieranie innowacji miejskich poprzez umożliwienie testowania nowych technologii i rozwiązań w rzeczywistych warunkach miejskich. Tesbed oferuje organizacjom możliwość przetestowania swoich produktów lub usług w jednym z pięciu obszarów tematycznych: zrównoważona mobilność miejska, błękitno-zielona infrastruktura i cyrkularność, zdrowie i dobrostan, środowisko zurbanizowane oraz technologie w edukacji, a za wybór rozwiązań i ich wprawne wdrożenie odpowiedzialny jest interdyscyplinarny zespół powołany w strukturze miasta. 

Forum Virium

Forum Virium Helsinki to przedsiębiorstwo należące do miasta Helsinki. Jej misją jest uczynienie Helsinek najbardziej funkcjonalnym inteligentnym miastem na świecie razem z firmami, organizacjami i mieszkańcami. Forum Virium Helsinki realizuje projekty pilotażowe i współpracuje z różnymi partnerami, aby rozwijać cyfrowe i neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla usługi, które poprawiają jakość życia mieszkańców Helsinek1.

Mobility Lab Helsinki

W ramach Mobility Lab Helsinki w mieście przetestowano następujące rozwiązania:

  • Telraam: Przyjazne dla użytkownika urządzenie do liczenia ruchu drogowego, wykorzystujące crowdsourcing. Czujnik oddzielnie klasyfikuje rowery, pieszych, samochody i kilka innych kategorii pojazdów, a także mierzy kierunek i prędkość. 
  • Flowcube: Czujniki monitorujące obiekty, natężenie ruchu, prędkość, wielkość tłumu i czas podróży w tunelu Kaisantunneli. 
  • Flow Analytics: Technologia LiDAR i chmur do pomiaru ruchu drogowego i typów pojazdów, pieszych i rowerzystów wspierający planowanie systemu transportowego i poprawę bezpieczeństwa na drogach. 

Tallin

Tallin, stolica Estonii, również odgrywa znaczącą rolę jako testbed dla nowoczesnych technologii i rozwiązań miejskich. Miasto jest znane z innowacyjnego podejścia do cyfryzacji oraz zarządzania miejskiego.

e-Estonia

Tallin jako część programu e-Estonia jest pionierem w zakresie cyfrowych rozwiązań administracyjnych. W ramach tego programu testowane są innowacyjne technologie w dziedzinach takich jak e-zdrowie, e-szkoła oraz e-residency, które mają na celu uproszczenie i usprawnienie życia codziennego mieszkańców.

Test in Tallinn

W ramach ciągłego naboru rozwiązań do programu Test in Tallinn zarówno estońskie jak i międzynarodowe firmy mogą zgłosić się do testowania swoich innowacyjnych produktów i usług zaprojektowanych dla inteligentnego miasta. Do współpracy z miastem w roku 2025 zgłosiły się już następujące projekty:

  • Skanio: Projekt testowy koncentrujący się na modernizacji budynków i wind poprzez wykorzystanie danych 3D i sztucznej inteligencji.
  • Cenzor: Rozwiązanie oparte na IoT, które przekształca konserwację przemysłowych drzwi z reaktywnej na prewencyjną.
  • Bruntor: Innowacyjne elektryczne rowery cargo, które nadają się do całorocznego użytku.
  • Latitudo 40: Platforma oparta na zdalnym czujnikowaniu satelitarnym i sztucznej inteligencji, która umożliwia miastom monitorowanie i analizowanie krytycznych wskaźników klimatycznych.

Espoo, Helsinki i Tallin to przykłady miast, które z powodzeniem pełnią rolę testbeds dla nowoczesnych technologii i rozwiązań miejskich. Dzięki tym inicjatywom, miasta te nie tylko przyczyniają się do rozwoju innowacji, ale również poprawiają jakość życia swoich mieszkańców, tworząc bardziej zrównoważone i przyszłościowe środowisko miejskie. Zachęcamy do kontaktu z koordynatorami opisanych przedsięwzięć: 

Espoo
Valia Wistuba 
Team lead for Experimental Development 
[email protected]

Helsinki
Kimmo Heinonen 
Head of Innovation Services 
[email protected]

Tallin
Mark-Emil Talivere
Innovation expert
[email protected]

Jeśli chcesz poznać rozwiązania dostępne na polskim rynku, dołącz do nas podczas demo day projektu Urban Tech Hub 26 lutego 2025 w przestrzeni Google for Startups i zobacz prezentacje zespołów tworzących innowacyjne produkty i usługi dla miast. Może to Twoje miasto stanie się kolejnym testbedem? Wypełnij formularz rejestracyjny i weź udział w wydarzeniu.