Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 08 października 2024

W Poznaniu trwa Kongres Odbudowy Ukrainy Common Future

Osiem osób siedzących w szeregu na krzesłach ustawionych na scenie
Osiem osób siedzących w szeregu na krzesłach ustawionych na scenie

Common Future to coroczne wydarzenie poświęcone współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą w procesie odbudowy i modernizacji dotkniętego wojną sąsiada. Z racji swojego położenia, Polska jest szczególnie predestynowana do odegrania znaczącej roli w tym procesie. 

Podczas jednej z debat uczestnicy Kongresu zastanawiali się między innymi nad tym, czy my Polacy mamy plan na udział w odbudowie i modernizacji Ukrainy i czy ten plan zakłada stworzenie specjalnego narodowego funduszu – zasobu kapitału dedykowanego temu procesowi? Na pytanie to odpowiedział m.in. Mikołaj Raczyński – wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju: 

Istotnym problemem w realizacji polskich ambicji w procesie odbudowy Ukrainy jest brak kapitału prywatnego oraz kwestia podwyższonego ryzyka inwestycyjnego. PFR posiada Fundusz Ekspansji Zagranicznej, pomagający polskim przedsiębiorcom wyjść za granicę ale inwestycji w kierunku ukraińskim jest wciąż zbyt mało. Rolą PFR jest dopełnienie luki finansowania pomiędzy ofertą sektora bankowego a funduszy private equity, nie konkurując z żadnym z nich. Podstawowym wyzwaniem jest koszt takiego finansowania – to kwestia, którą będziemy próbować adresować chociażby we współpracy z KUKE. Jesteśmy także otwarci na realizację projektów inwestycyjnych w Ukrainie we współpracy z zagranicznymi podmiotami, na które dziś wciąż patrzymy bardziej jak na konkurencję niż przyszłego partnera. Rozważamy modele finansowania mniejszościowego spółek JV, które przy zaangażowaniu PFR mogłyby połączyć polskie firmy z dużymi zagranicznymi partnerami celem realizacji projektów w Ukrainie 

– powiedział Mikołaj Raczyński.

Mężczyzna z mikrofonem na scenie

 

Polski Fundusz Rozwoju S.A. po raz drugi jest partnerem Kongresu Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE.