„Twój region – Twoja przyszłość. Jak wykorzystać Fundusze Europejskie?”. Relacja ze spotkania w Olsztynie


20 marca 2025 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Twój region – Twoja przyszłość. Jak wykorzystać Fundusze Europejskie?” organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele lokalnego biznesu, startupów oraz eksperci zajmujący się Funduszami Europejskimi.
Możliwości wsparcia dla firm
Spotkanie otworzyła Karolina Dorywalska, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu w PARP, która podkreśliła znaczenie funduszy unijnych dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.
"Spotkania regionalne nie tylko umożliwiają zdobycie cennej wiedzy, ale także stanowią doskonałą przestrzeń do nawiązywania kontaktów, wymiany doświadczeń oraz poszukiwania nowych dróg rozwoju. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą lepiej zrozumieć mechanizmy finansowania, poznać praktyczne aspekty aplikowania o środki unijne oraz zainspirować się historiami sukcesu innych firm. Jest to także świetna okazja do rozmów z ekspertami i nawiązania cennych kontaktów biznesowych, które mogą zaowocować przyszłymi partnerstwami i wspólnymi projektami"
– powiedziała Karolina Dorywalska.
Eksperci omówili kluczowe programy wsparcia dla przedsiębiorstw w ramach Funduszy Europejskich 2021–2027. Aneta Zielińska-Sroka z PARP zaprezentowała ofertę wsparcia w ramach programów Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Zwróciła uwagę, że w 2025 PARP zamierza ogłosić aż 19 naborów na prawie 2,2 mld zł dofinansowania.
"Fundusze Europejskie to nie tylko możliwość pozyskania środków na konkretne projekty, ale także unikalna okazja do skorzystania z pełnej palety narzędzi wspierających rozwój – od programów skierowanych do startupów, przez inicjatywy wspierające innowacyjność, aż po finansowanie projektów badawczo-rozwojowych i międzynarodową ekspansję. PARP nieustannie dostosowuje swoje programy do zmieniających się potrzeb przedsiębiorców, dając im narzędzia, które pomagają nie tylko w stabilnym rozwoju, ale i w dynamicznej adaptacji do wyzwań przyszłości. Fundusze Europejskie to ogromna szansa na zrealizowanie najbardziej ambitnych celów biznesowych, w tym wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, które mogą zmienić oblicze polskiej gospodarki i umożliwić firmom skuteczną rywalizację na rynkach międzynarodowych"
– powiedziała Aneta Zielińska-Sroka, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Marketingu w PARP.
Aby wzmocnić innowacyjność i internacjonalizację sektora MŚP przyjmowane są wnioski w naborze „Granty na Eurogranty” dla przedsiębiorców (do 17.04 br.) i jednostek badawczych (do 24.04. br.). Nie zabrakło także informacji o programach wspierających rozwój kompetencji zespołów, takich jak „Akademia HR” czy „Usługi Rozwojowe 4.0”, skierowanych do dostawców usług z Bazy Usług Rozwojowych. Dla firm napotykających trudności dostępne jest „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”, które pomoże przezwyciężyć wymagające momenty działalności. Wraz z początkiem roku ruszył również program „Dostępność szansą na rozwój”, który wspiera firmy w dostosowywaniu produktów i usług, by były dostępne dla szerszego grona klientów.
Nowe możliwości wsparcia dla przedsiębiorców już wkrótce
Aneta Zielińska-Sroka podkreśliła, że już niedługo przedsiębiorcy zyskają kolejną szansę na rozwój. „Ścieżka SMART” w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki oferuje dwa nowe nabory. Pierwszy, ukierunkowany na wsparcie projektów na rzecz dostępności, startuje już w kwietniu 2025 roku, a drugi, dla wszystkich MŚP, bez ograniczeń tematycznych realizowanych projektów, zostanie uruchomiony w maju. Ponad miliard złotych budżetu na obie inicjatywy to ogromna możliwość sfinansowania badań, wdrażania innowacji, rozwoju infrastruktury badawczej oraz ekologicznych transformacji.
O kwietniowym naborze dla kobiet w ramach „Wzornictwa dla MŚP” opowiedziała Karolina Dorywalska. Program zapewni wsparcie dla firm z makroregionu Polski Wschodniej. Inicjatywa ta ma na celu pomoc przedsiębiorstwom w lepszym dostosowaniu ich oferty do potrzeb i oczekiwań klientów poprzez wdrażanie procesów wzorniczych. Program przewiduje kompleksowe wsparcie, obejmujące przeprowadzenie audytu oraz stworzenie strategii wzorniczej. To właśnie na jej podstawie w firmach będą wdrażane innowacje, które nie tylko podniosą atrakcyjność oferowanych produktów i usług, ale także pozwolą na skuteczniejsze konkurowanie na rynku.
„Wzornictwo w MŚP” to wyjątkowa szansa dla kobiet przedsiębiorczyń z Polski Wschodniej na rozwój ich firm poprzez innowacyjne podejście do wzornictwa. Dzięki dofinansowaniu sięgającemu nawet 3 milionów złotych, kobiece firmy mogą wdrożyć procesy wzornicze, które zwiększą atrakcyjność ich produktów i konkurencyjność na rynku. To konkretne wsparcie dla tych, które chcą łączyć kreatywność z biznesem i budować silne marki"
– powiedziała Karolina Dorywalska, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu w PARP.
Programy wsparcia dla startupów
Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w PARP zaprezentował szeroką gamę programów skierowanych do startupów na różnych etapach rozwoju. W Polsce, dzięki rosnącej liczbie specjalistów, rozwiniętej infrastrukturze i programom wsparcia – startupy mogą rozwijać się szybciej i skuteczniej niż w wielu innych państwach regionu. Zgodnie z raportem PARP Global Entrepreneurship Monitor (GEM) 2024, eksperci uznają te podmioty za bardzo istotne dla rozwoju polskiej gospodarki. Choć ich zdaniem mechanizmy wsparcia dla startupów wciąż wymagają usprawnień, to nasz kraj staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do prowadzenia innowacyjnego biznesu. Tylko w 2024 roku rodzime startupy pozyskały łącznie 2,1 mld zł od 147 funduszy.
Seniuk przybliżył uczestnikom spotkania nabór „Startup Booster Poland – Smart Up”, który oferuje startupom dostęp do mentoringu, szkoleń oraz sieci kontaktów niezbędnych do dynamicznego rozwoju. To wyjątkowa okazja dla młodych firm na zdobycie cennej wiedzy i nawiązanie relacji biznesowych. Osoby z innowacyjnymi pomysłami mogły również dowiedzieć się więcej o „Platformach startowych dla nowych pomysłów”. Program wspiera kreatywnych przedsiębiorców, którzy chcą przekształcić swoje idee w realny biznes, a także oferuje kompleksowe wsparcie dla tych, którzy planują założenie firmy w Polsce Wschodniej. Seniuk opowiedział również o „Laboratorium Innowatora” – programie, dzięki któremu pomysłodawcy mogą współpracować z ekspertami, by przekuć swoje koncepcje w konkretne działania.
Lokalne fundusze i instrumenty finansowe
Anna Helbrecht z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaprezentowała dedykowane wsparcie dla firm w regionie w ramach Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur 2021-2027. Z kolei Mateusz Szulc z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) omówił możliwości finansowania ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, umożliwiające rozwój przedsiębiorstw i wdrażanie innowacyjnych projektów.
Networking i stoiska informacyjne
Wydarzenie było także okazją do skorzystania z indywidualnych konsultacji na stoiskach informacyjnych PARP, PIFE, BGK oraz Innovation Coach. Przedsiębiorcy mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat aplikowania o środki unijne oraz możliwości finansowania swoich projektów.
Spotkanie w Olsztynie potwierdziło ogromne zainteresowanie wsparciem z Funduszy Europejskich. Uczestnicy wydarzenia podkreślali wartość takich inicjatyw, które pomagają lepiej zrozumieć mechanizmy finansowania i skutecznie aplikować o dotacje. Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 31 marca w Lublinie. W spotkaniu weźmie udział Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez PARP i MFiPR!
Informacje o cyklu spotkań regionalnych są na bieżąco aktualizowane na stronie PARP.