Team Poland w Rzymie: wspólne działanie na rzecz odbudowy Ukrainy


Sześć Polskich instytucji rozwoju tworzących Grupę PFR zaprezentowało na międzynarodowym wydarzeniu Ukraine Recovery Conference 2025 w Rzymie (10–11 lipca 2025) program Team Poland dla Ukrainy. To zintegrowana oferta wsparcia – finansowego i doradczego – dla firm zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy. Jest to wspólna inicjatywa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz KUKE.
Jednocześnie Team Poland stał się hasłem przewodnim całej ponad 150-osobowej delegacji, łączącej przedstawicieli administracji i biznesu. Dzięki tak silnej i konkretnie ukierunkowanej obecności, Polska zaprezentowała się w Rzymie jako kluczowy partner w powojennej odbudowie Ukrainy, szczególnie w sektorach transportu, logistyki, spedycji oraz infrastruktury transgranicznej.
Strefa Team Poland w centrum wydarzeń
Strefa Team Poland dla Ukrainy, jedna z trzech narodowych stref obok włoskiej i ukraińskiej, przyciągnęła uwagę uczestników konferencji, stając się jednocześnie ważnym punktem polsko-ukraińskiego dialogu. Każdy odwiedzający mógł także zapoznać się z szeroką gamą instrumentów wsparcia ekspansji zagranicznej – od specjalnych pożyczek na odbudowę, poprzez ubezpieczenia od ryzyka wojennego, poprzez współfinansowanie inwestycji, aż po usługi doradcze i organizację misji gospodarczych za granicą.
Strefa Team Poland podczas trwania konferencji gromadziła przedstawicieli polskiego rządu, m.in. Andrzeja Domańskiego – Ministra Finansów, Jakuba Jaworowskiego – Ministra Aktywów Państwowych, Krzysztofa Paszyka – Ministra Rozwoju i Technologii, Paulinę Henning-Kloskę – Ministrę Klimatu i Środowiska, Pawła Kowala – Posła na Sejm RP, Przewodniczącego Rady ds. Współpracy z Ukrainą.
Strefę odwiedziła także Julija Swyrydenko, pierwsza wicepremier i minister gospodarki Ukrainy. Spotkała się z kierownictwem polskich instytucji rozwoju – w tym z Piotrem Matczukiem, Wojciechem Balczunem, Andrzejem Dychą, Katarzyną Kowalską oraz Mirosławem Czekajem. Obecność tak wysokiego rangą przedstawiciela rządu Ukrainy potwierdziła znaczenie polskiej oferty i zaangażowania w proces odbudowy.
Porozumienia i umowy na rzecz wsparcia Ukrainy
Podczas Ukraine Recovery Conference w Rzymie doszło do podpisania ważnych dokumentów, których stronami były polskie instytucje rozwoju oraz Komisja Europejska oraz ukraińskie instytucje.
Prezes zarządu BGK Mirosław Czekaj i pierwsza wiceprezes BGK prof. Marta Postuła, podpisali z Martą Kos - komisarką UE ds. Rozszerzenia - list intencyjny dotyczący zawarcia umowy z Komisją Europejską w ramach instrumentu Ukraine Facility. Dokument zapowiada zawarcie umowy na kwotę 184,1 mln EUR (z możliwością zwiększenia tej kwoty), które ostaną przeznaczone na inwestycje w sektorach energetyki, transportu i produkcji.
Tego samego dnia podpisano również drugi list intencyjny dotyczący utworzenia Europejskiego Funduszu Flagowego (European Flahship Fund) na rzecz odbudowy Ukrainy. Zapowiada on wspólne zainwestowanie kwoty 220 mln EUR przez sygnatariuszy, wśród których - obok BGK, znajdują się banki rozwoju z Niemiec, Francji i Włoch. Inicjatywę popierają rządy tych państw i Komisja Europejska.
W pierwszej fazie fundusz planuje zebrać 500 mln euro, a przy sprzyjających warunkach zwiększyć zaangażowanie do 1 mld euro. Fundusz ten pozwoli efektywnie połączyć środki publiczne i prywatne na rzecz odbudowy Ukrainy. Ze strony BGK list w obecności ministra finansów Andrzeja Domańskiego, podpisała pierwsza wiceprezes zarządu, prof. Marta Postuła.
Z kolei Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) podpisała memorandum o współpracy z Państwową Agencją Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy. Dokument zakłada wspólne działania na rzecz identyfikacji i realizacji projektów infrastrukturalnych, energetycznych i przemysłowych, które będą wspierać proces odbudowy Ukrainy po zniszczeniach wojennych. Memorandum podpisali: Wojciech Balczun, Prezes Zarządu ARP S.A., Łukasz Kotapski, Wiceprezes Zarządu ARP S.A. oraz Sergiy Sukhomlyn, Szef Państwowej Agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy.
W zawartym porozumieniu strony deklarują wspólne działania w celu tworzenia list projektów inwestycyjnych, przygotowania rekomendacji prawnych i finansowych oraz wsparcia przedsiębiorstw, które będą realizować projekty w formule partnerstwa publiczno-prywatnego lub w ramach międzynarodowych konsorcjów.
Innym ważnym wydarzeniem było podpisanie wspólnej deklaracji Polski i Wielkiej Brytanii o pogłębieniu partnerstwa na rzecz odbudowy Ukrainy. Dokument zakłada ścisłą współpracę w zakresie inwestycji, reform i modernizacji Ukrainy oraz wspólne działania zmierzające do przyciągania kapitału prywatnego. Obie strony zapowiedziały również m.in. organizację wspólnego forum biznesowego w Rzeszowie.
Wydarzenia towarzyszące i zaangażowanie Team Poland
Jeszcze przed oficjalnym startem konferencji Team Poland zainaugurował swoją obecność w Rzymie specjalnym wydarzeniem networkingowym. W spotkaniu uczestniczyło blisko 150 gości z całego świata. Powitalne przemówienia wygłosili Prezes PFR Piotr Matczuk oraz Jego Ekscelencja Ryszard Schnepf. Wśród honorowych gości znaleźli się m.in. Igor Zhovkva, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska, Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa oraz przedstawiciele CDP - włoskiej instytucji rozwoju.
Reprezentanci Team Poland aktywnie uczestniczyli także w merytorycznych dyskusjach i panelach konferencji URC 2025. Piotr Dmuchowski, prezes PFR TFI S.A., wziął udział w specjalistycznym warsztacie na temat perspektyw ukraińskiego rynku private equity – obok przedstawicieli KfW, EBI i EBOiR. Zaprezentował podejście PFR do inwestycji w Ukrainie, podkreślając, że pierwsza inwestycja (realizowana wspólnie z polską spółką informatyczną Euvic) już została uruchomiona, a kolejne są w przygotowaniu. Z kolei w panelach dyskusyjnych poświęconych deriskingowi (ograniczaniu ryzyka inwestycyjnego) oraz ożywieniu sektora przetwórczego wystąpili Katarzyna Kowalska oraz Jan Rekiel z KUKE. Podzielili się doświadczeniami w zakresie zabezpieczania inwestycji oraz handlu na rynkach o podwyższonym ryzyku, wskazując również na możliwości wykorzystania instrumentów oferowanych przez KUKE, jak i inne agencje kredytów eksportowych, w mobilizowaniu środków finansowych dla prowadzenia projektów odbudowy, a przy tym zapewnienia udziału w tych inwestycjach polskich podmiotów.
W polskiej strefie odbywały się także wydarzenia tematyczne towarzyszące konferencji. Na stoisku Team Poland z udziałem Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski zaprezentowano m.in. program GreenEvo, promujący polskie zielone technologie dla odbudowy Ukrainy.
Przedstawiciele Team Poland uczestniczyli również w specjalnym spotkaniu z Premierem RP Donaldem Tuskiem oraz reprezentantami strategicznych polskich podmiotów publicznych, a także przedstawicielami rządu Ukrainy. Rozmowy dotyczyły koordynacji dalszego zaangażowania Polski w pomoc i inwestycje na Ukrainie. Spotkanie to stanowiło potwierdzenie, że polski rząd i instytucje rozwoju mówią jednym głosem w sprawie wsparcia Ukrainy – łącząc siły administracji i biznesu w ramach Team Poland.
Jedna drużyna – wspólny cel
Pod marką Team Poland polskie instytucje rozwojowe pokazały w Rzymie, że razem możemy więcej. Ta inicjatywa to nie tylko konkretne działania - to dowód na siłę działania na rzecz wspólnej sprawy, determinację i zaangażowanie wielu zespołów. Liczne grono polskich przedsiębiorców i partnerów obecnych w Rzymie udowodniło, że Polska jest gotowa nie tylko pomagać, ale stać się liderem powojennej odbudowy Ukrainy. Ważnym punktem łączącym potrzeby Ukrainy i możliwości polskich przedsiębiorców jest inicjatywa Team Poland dla Ukrainy.