Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 12 marca 2025

Silne rynki lokalne fundamentem europejskiego sukcesu – relacja z 25. Konferencji Rynku Kapitałowego

W Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się 25. Konferencja Rynku Kapitałowego #KRK25, organizowana przez Izbę Domów Maklerskich. To jedno z najważniejszych wydarzeń w branży finansowej, na którym przedstawiciele rynku kapitałowego debatowali o kluczowych wyzwaniach i szansach stojących przed sektorem. W tegorocznej edycji nie zabrakło tematów związanych z transformacją energetyczną, IPO, nowymi regulacjami, przyszłością rynku kapitałowego oraz Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK). Istotny wkład w dyskusję wnieśli również przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju: Piotr Matczuk, Mikołaj Raczyński oraz Mariusz Jaszczyk.

Piotr Matczuk o roli krajowych rynków kapitałowych w Europie

Pierwszego dnia konferencji prezes PFR, Piotr Matczuk, uczestniczył w debacie strategicznej dotyczącej roli krajowych rynków kapitałowych w kontekście Unii Rynków Kapitałowych. W dyskusji udział wzięli również Tomasz Bardziłowski (prezes GPW), Jurand Drop (podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów), Waldemar Markiewicz (prezes Izby Domów Maklerskich) oraz Maciej Trybuchowski (prezes KDPW).

Podczas swojego wystąpienia Piotr Matczuk podkreślił, że aby Europa mogła skutecznie konkurować z globalnymi potęgami, takimi jak Stany Zjednoczone czy Chiny, musi stworzyć jednolity i silny rynek kapitałowy. Zaznaczył jednak, że jego fundamentem powinny być dobrze rozwinięte rynki lokalne:

– „Państwa europejskie nie będą miały szans w globalnej konkurencji, działając w pojedynkę. ‘Unia oszczędności i inwestycji’ może pomóc Europie odzyskać podmiotowość oraz zwiększyć potencjał transakcyjny. Kluczowe jest jednak dostosowanie jej do regionalnych i krajowych potrzeb, aby pobudzić inwestycje i sprzyjać akumulacji kapitału. Silny rynek europejski nie powstanie bez silnych rynków lokalnych.”

Prezes PFR zwrócił również uwagę na rolę innowacji w nowym modelu europejskich oszczędności i inwestycji:

– „Zaangażowanie w projekty innowacyjno-technologiczne jest niezbędne dla dalszego rozwoju Europy. PFR aktywnie wspiera przedsiębiorców na różnych etapach rozwoju – od start-upów po fundusze inwestycyjne. Obecnie funkcjonujemy w ponad 80 funduszach private equity i venture capital, a naszym celem jest dalsza rozbudowa polskiego ekosystemu innowacji.”

Mariusz Jaszczyk o transparentności rynku kapitałowego

Mariusz Jaszczyk, wiceprezes PFR, który jednocześnie pełni rolę członka Rady Nadzorczej Banku Pekao, wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym profesjonalizacji rad nadzorczych, audytowi oraz mechanizmom skutecznego nadzoru. Dyskusja koncentrowała się na sposobach zwiększenia przejrzystości i atrakcyjności rynku kapitałowego w obliczu rosnącego ryzyka i zmieniającego się otoczenia regulacyjnego.

Mariusz Jaszczyk zwrócił uwagę na kluczową rolę rad nadzorczych oraz inwestorów instytucjonalnych w budowaniu stabilności i transparentności rynku:

– „Popieram kontynentalny model ładu korporacyjnego, który wyraźnie oddziela funkcje zarządcze od nadzorczych. Wynagrodzenie członków zarządu powinno odzwierciedlać ich kompetencje i zakres odpowiedzialności, a część zmienna powinna być odroczona w celu weryfikacji wyników finansowych spółki i realizacji KPI. Istotne jest również precyzyjne definiowanie celów zgodnie z zasadą SMART, co zapewni ich skuteczną weryfikację i rozliczalność.”

W dyskusji udział wzięli także: Dorota Dziugiełł (Prezes Vienna Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.), Filip Gorczyca (Stowarzyszenie Niezależnych Członków Rad Nadzorczych), dr Paweł Gładysz (Zastępca Dyrektora Biura Maklerskiego Pekao), Magdalena Piłat (Dyrektor Departamentu Nadzoru II w Ministerstwie Aktywów Państwowych), Ewa Jakubczyk-Cały (Partner Zarządzający PKF Polska, moderator panelu)

Dyskusja dostarczyła wielu cennych wniosków, które z pewnością wpłyną na dalszy rozwój i stabilność polskiego rynku kapitałowego.

Mikołaj Raczyński o dostępie do długoterminowego kapitału i inicjatywie InnovatePL

Nowy Plan Rozwoju Rynku Kapitałowego w Polsce był tematem jednego z paneli dyskusyjnych podczas KRK25. W rozmowie wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Stowarzyszenia Inwestorów Instytucjonalnych, Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych oraz PFR. Dyskusja koncentrowała się na zwiększaniu dostępu do długoterminowego kapitału, szczególnie z funduszy emerytalnych, oraz na zachęcaniu gospodarstw domowych do inwestycji na rynku kapitałowym. Istotnym wątkiem była także inkubacja i transfer technologii.

Jednym z głównych wniosków panelu było uznanie Private Equity za kluczowy filar rynku, który należy wspierać, np. poprzez dopuszczenie inwestycji w rynek prywatny w ramach PPK. Dużą uwagę poświęcono również inicjatywie InnovatePL, mającej na celu mobilizację kapitału instytucjonalnego na rzecz innowacyjnych projektów.

Na temat znaczenia InnovatePL wypowiedział się wiceprezes PFR, Mikołaj Raczyński:

– „Obecnie na giełdę trafiają przede wszystkim większe spółki, co jest zgodne z globalnym trendem. Aby jednak zapewnić odpowiednią liczbę znaczących debiutów giełdowych (powyżej 100 mln zł EBITDA) na GPW, kluczowe jest silne zaplecze finansowania prywatnego. To ono pozwala firmom rosnąć – od wczesnych etapów, przez skalowanie, aż po przejęcia. InnovatePL postrzegam jako platformę, która może mobilizować kapitał instytucjonalny do wspierania budowy większych, silniejszych i bardziej konkurencyjnych spółek. W dłuższej perspektywie powinno to przełożyć się na bardziej dynamiczny rozwój rynku publicznego.”

W panelu uczestniczyli również: prof. dr hab. Dariusz Adamski (Ministerstwo Finansów), Jarosław Dominiak (Stowarzyszenie Inwestorów Instytucjonalnych), Leszek Stypułkowski (Bank Gospodarstwa Krajowego), Anna Wnuk (Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych), Robert Stanilewicz (moderator, Analizy Online)

Podsumowanie

Konferencja Rynku Kapitałowego #KRK25 ponownie okazała się ważnym forum wymiany myśli i doświadczeń w branży finansowej. Obecność kluczowych przedstawicieli Polskiego Funduszu Rozwoju potwierdza znaczenie PFR w kształtowaniu krajowego ekosystemu inwestycyjnego. Poruszone tematy, takie jak rozwój rynków lokalnych, innowacje oraz transparentność ładu korporacyjnego, są istotnymi elementami budowania konkurencyjnej gospodarki opartej na stabilnych i efektywnych mechanizmach finansowych.

Galeria

Powiązane wydarzenia