Ekspertyzy ekonomiczne
Data publikacji:
09 sierpnia 2024
Raport specjalny - Polska w międzynarodowym handlu towarowym (sierpień 2024)
Wiedząc jak ważną rolę odgrywa eksport w polskiej gospodarce i jak istotna jest rola Grupy PFR dla rozwoju i promocji eksportu, prezentujemy najnowszy raport specjalny Biura Analiz dotyczący znaczenia Polski w międzynarodowym handlu towarowym.
W raporcie opisaliśmy m.in.:
- Rosnącą istotność Polski w światowym eksporcie towarowym, w którym udział Polski w 2023 r. wyniósł 1,52% i był na najwyższym poziomie w historii dostępnych danych.
- Działy towarowe, dla których Polska – w skali globalnej – jest konkurencyjnym producentem i eksporterem, np. tytoń i przemysłowe namiastki tytoniu czy książki, gazety i inne wyroby przemysłu poligraficznego.
- Wzrost znaczenia Polski jako partnera handlowego dla krajów rozwiniętych i rozwijających się, m.in.: Niemiec, USA czy Chin. Udział Polski w eksporcie i imporcie towarowym każdego z tych krajów wzrósł.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu, a poniżej prezentujemy jego podsumowanie:
- W 2023 r. Polska była 22. największym eksportem na świecie. W porównaniu do 2001 r. nasz kraj awansował w rankingu największych eksporterów o dziesięć miejsc. Pod względem wielkości eksportu wyprzedziliśmy m.in. tak duże gospodarki jak Brazylia, Arabia Saudyjska czy Turcja.
- Z kolei w imporcie byliśmy 20. największym odbiorcą towarów na świecie. Od 2001 r. awansowaliśmy o sześć miejsc w rankingu światowych eksporterów.
- Udział Polski w światowej wymianie towarowej wzrósł w latach 2001-2023 o 0,95 pkt. proc. w przypadku eksportu i o 0,66 pkt. proc. w imporcie. W 2023 r. udział Polski w światowym eksporcie towarów wyniósł 1,52% i był na najwyższym poziomie w historii dostępnych danych.
- Działami towarowymi, dla których Polska odnotowuje najwyższą wartość wskaźnika ujawnionej przewagi komparatywnej (RCA) są :
- Tytoń i przemysłowe namiastki tytoniu (dział 24),
- Broń i amunicja, ich części i akcesoria (dział 93)
- Książki, gazety i pozostałe wyroby przemysłu poligraficznego (dział 49),
- Przetwory z mięsa, ryb lub skorupiaków (dział 16),
- Mięso i podroby jadalne (dział 02)
- W 2023 r. byliśmy drugim największym eksporterem netto (eksport pomniejszony o import) tytoniu i przemysłowych namiastek tytoniu (dział 24) oraz książek, gazet i innych wyrobów przemysłu poligraficznego (dział 49) na świecie. Byliśmy również trzecim największym eksporterem netto przetworów z mięsa, ryb lub skorupiaków (dział 16) i przetworów ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka na świecie (dział 19)
- Polska staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym dla krajów rozwiniętych i rozwijających się. Spośród dwudziestu wybranych krajów z Unii Europejskiej i Europy Wschodniej oraz USA, Chin i Japonii udział Polski w obrotach towarowych wzrósł we wszystkich z wyjątkiem Rosji, np.:
- Udział Polski w eksporcie Niemiec wzrósł do 5,7% w 2023 r., z 2,6% w 2004 r.
- Udział Polski w eksporcie Chin wzrósł do 1,1% w 2023 r., z 0,3% w 2004 r.
- Udział Polski w eksporcie Węgier wzrósł do 4,6% w 2023 r., z 2,9% w 2004 r.