Przejdź do treści
Ekspertyzy ekonomiczne Data publikacji: 24 stycznia 2022

Przegląd gospodarek europejskich - styczeń 2022 r.

Autor Michał Kolasa Starszy Analityk, Biuro Analiz | PFR S.A.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. Grudzień 2021 r. to kolejny miesiąc rekordowo wysokiej inflacji w całej Unii Europejskiej. Spośród 32 opisywanych krajów (w tym UE i strefie euro ogółem) w 21 inflacja przekroczyła 5,0%, w tym w 11 była wyższa niż 6,0%. W całej UE inflacja wzrosła do 5,3% rdr., co jest najwyższym poziomem od co najmniej 1997 r. (od tego roku Eurostat podaje dane o inflacji HICP). W strefie euro ceny wzrosły o 5,0% rdr., co również jest rekordowo wysokim odczytem. Najwyższy poziom cen w grudniu odnotowano w Estonii (+12,0% rdr.), a najniższy w Szwajcarii (+1,3% rdr.). W Polsce ceny były o 8,0% wyższe niż rok temu, co jest trzecim najwyższym wynikiem w UE i EFTA. 
  2. W listopadzie 2021 r. produkcja przemysłowa w całej Unii Europejskiej była na takim samym poziomie jak rok wcześniej, w strefie euro produkcja była o 1,2% niższa. Polska z drugą najlepszą dynamiką spośród krajów UE i EFTA (15,3% rdr.), najwyższy odczyt na Litwie (+17,0% rdr.). W 16 krajach listopadowy odczyt był wyższy niż miesiąc wcześniej, w 14 niższy.
  3. Rosnący poziom cen czy obawy związane z nowym wariantem koronawirusa nie przekładają się obecnie na wyniki badań koniunktury, zarówno jeśli chodzi o publikowany przez Komisję Europejską Wskaźnik Nastrojów Gospodarczych (ang. Economic Sentiment Indicator) jak i Indeks PMI. W przypadku ESI w 24 krajach, w tym w UE i strefie euro ogółem, grudniowy odczyt wskazywał na pozytywną koniunkturę (tj. przekraczał 100 punktów). Z kolei we wszystkich krajach, dla których publikowany jest indeks PMI, odczyty przekroczyły granicę 50 punktów, które również wskazują na pozytywną koniunkturę.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.