Przejdź do treści
Ekspertyzy ekonomiczne Data publikacji: 26 kwietnia 2023

Przegląd gospodarek europejskich - kwiecień 2023 r.

Autor Michał Kolasa Starszy Analityk, Biuro Analiz | PFR S.A.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • W UE i strefie euro ogółem kontynuowany jest proces dezinflacji – w obu przypadkach marzec br. był piątym z rzędu miesiącem, w którym odnotowano spowolnienie wzrostu cen. Dynamika cen w UE zmniejszyła się do +8,3% rdr., wobec +9,9% rdr. z lutego. W strefie euro wzrost cen wyniósł +6,9% rdr. (+8,5% w lutym). Odczyt niższy niż przed miesiącem odnotowano w 27 krajach. Jedynymi państwami, w których marcowy odczyt był większy od lutowego były Słowenia, Malta i Norwegia. W Polsce inflacja HICP zmniejszyła się do +15,2% rdr., z +17,2% miesiąc wcześniej. Najwyższy poziom inflacji HICP w marcu odnotowano na Węgrzech (+25,6% rdr.), najniższy w Szwajcarii (+2,7% rdr.).
     
  • W lutym w Polsce, po raz pierwszy od stycznia 2021 r., odnotowano ujemną dynamikę sprzedaży detalicznej (-0,7% rdr.). Polska była jednym z 20 krajów, w których sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym zmniejszyła się. Sprzedaż detaliczna w lutym zmniejszyła się także w UE i strefie euro ogółem – w Unii Europejskiej ogółem spadek wyniósł 3,1% rdr., w strefie euro -3,0% rdr.
     
  • Luty był drugim z rzędu miesiącem, w którym produkcja przemysłowa w Polsce zmniejszyła się. Dynamika produkcji przemysłowej ukształtowała się na poziomie -1,2% rdr., wobec -0,4% rdr. w styczniu i +17,5% rdr. w lutym 2022 r. W Unii Europejskiej ogółem produkcja przemysłowa w lutym była o 2,1% większa niż rok wcześniej, w strefie euro wzrost wyniósł 2,0% rdr. W największej gospodarce UE, Niemczech, produkcja przemysłowa wzrosła o 0,5% rdr., co było pierwszym wzrostem po czterech miesiącach spadków.
     

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.