Przejdź do treści
Publikacje Data publikacji: 18 marca 2025

Przedsiębiorczość w pigułce: polska technologia 5G na globalnym rynku. IS-Wireless kształtuje przyszłość telekomunikacji

Maszt 5G
Maszt 5G
Autor Redakcja PARP Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Branża telekomunikacyjna przechodzi dynamiczne zmiany, a nowoczesne rozwiązania 5G otwierają przed przedsiębiorstwami zupełnie nowe możliwości. IS-Wireless – polski dostawca rozwiązań 5G, doskonale wie, jak skutecznie wykorzystywać ten potencjał. Dzięki wsparciu z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz programu Ścieżka SMART w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), firma rozwija unikalne rozwiązania, wdraża nowe funkcjonalności i przyspiesza ekspansję na rynki międzynarodowe. 

Polska firma na globalnym rynku 5G 

IS-Wireless to jeden z niewielu europejskich dostawców sieci 5G w modelu otwartym, uznany przez wiodących operatorów telekomunikacyjnych i jedyna w pełni polska firma, która tworzy i dostarcza kompleksowe rozwiązania 5G – od radiowej sieci dostępowej (RAN) po sieć rdzeniową (Core). Jej flagowym produktem jest technologia Liquid RAN, nowa generacja sieci 5G, umożliwiająca bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, zarówno infrastrukturalnych jak i częstotliwości, co przekłada się na oszczędności energetyczne i finansowe.

Sieci 5G buduje się zazwyczaj z myślą o godzinach szczytu, czyli takiej porze dnia, gdy wielu użytkowników jednocześnie korzysta z sieci. Oznacza to jednak, że przez większość dnia, zasoby pozostają niewykorzystane. Nasze rozwiązanie pozwala efektywnie je wykorzystywać dzięki maksymalnej dezagregacji sieci – zamiast monolitycznych struktur, tworzymy elastyczne systemy, które adaptują się do istniejących zasobów i realnych potrzeb użytkowników – mówi Artur Chmielewski, Dyrektor Sprzedaży w IS-Wireless.

To nowatorskie podejście daje firmie przewagę nad konkurencją. Liquid RAN oferuje zupełnie nowy poziom elastyczności, pozwalając na uruchomienie sieci na istniejących zasobach, inteligentne zarządzanie i dopasowanie działania systemu do rzeczywistych potrzeb. Innowacyjność pozwala firmie konkurować z globalnymi gigantami, które mają za sobą lata obecności na rynku.

– Jeszcze do niedawna rynek telekomunikacyjny był zamkniętym ekosystemem, kontrolowanym przez kilka dużych koncernów. Dziś, dzięki postępowi technologicznemu mniejsze firmy, takie jak IS-Wireless, mogą skutecznie rywalizować na międzynarodowej arenie –podkreśla Artur Chmielewski. 

Nowe możliwości z finansowaniem PARP i FENG 

IS-Wireless od lat skutecznie komercjalizuje swoje rozwiązania telekomunikacyjne, dostarczając prywatne sieci 5G na rynki w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce oraz Azji Południowo-Wschodniej. Dynamiczny rozwój branży oraz rosnące potrzeby klientów wymagają jednak stałego ulepszania technologii i poszerzania kompetencji. To właśnie konieczność dalszych inwestycji i zwiększenia skali działalności skłoniła firmę do ubiegania się o wsparcie w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, wdrażanych przez PARP. 

IS-Wireless to firma deep-tech. Dodawanie nowych funkcjonalności w obszarze telekomunikacji wymaga interdyscyplinarnego podejścia, a więc łączenia IT, fizyki i telekomunikacji – nowa funkcja, nowy element sieci to czasem miesiące pracy wielu ludzi. Dzięki dofinansowaniu od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości łatwiej nam podjąć to wyzwanie i zmniejszyć ryzyko biznesowe – podkreśla Kamil Pluskwa-Dąbrowski, Dyrektor Operacyjny IS-Wireless i dodaje – To także szansa na umocnienie pozycji polskiej myśli technicznej w globalnym sektorze telekomunikacyjnym i wyróżnienie się na tle konkurencji.

Kluczowe obszary inwestycji środków pozyskanych w ramach programu zostały przeznaczone na rozwój innowacyjnych funkcjonalności, które zwiększają atrakcyjność firmy na międzynarodowym rynku. Dzięki wsparciu z programu Ścieżka Smart, IS-Wireless mogła postawić na rozwój swoich produktów, w tym m.in. kontrolera Near-RT RIC, który umożliwia sterowanie i optymalizację elementów RAN niemal w czasie rzeczywistym, oraz aplikacji xApps , przeznaczonymi do sterowania, koordynacji i optymalizacji sieci radiowej. To przełomowe rozwiązania, które mogą znaleźć zastosowanie w wielu różnych obszarach i pomogą spełnić potrzeby zarówno Przemysłu 4.0 jak i operatorów telekomunikacyjnych.

Przyspieszona ekspansja i wzrost zatrudnienia 

Środki pozyskane ze „Ścieżki SMART” wdrażanej przez PARP, poza przyspieszeniem rozwoju przełomowych rozwiązań technologicznych, umożliwiły również intensyfikację działań międzynarodowych – w ramach modułu internacjonalizacji firma będzie obecna na kluczowych wydarzeniach branżowych na trzech kontynentach, co zwiększy jej globalną rozpoznawalność i otworzy nowe możliwości ekspansji, m.in. na rynki USA i Azji Południowo-Wschodniej. Istotnym elementem rozwoju była także rozbudowa zespołu.

Jesteśmy dumni, że jako jedyna w pełni polska firma telekomunikacyjna możemy konkurować z międzynarodowymi liderami. Dzięki dofinansowaniu zwiększyliśmy zatrudnienie - mamy w najlepszy zespół telekomunikacyjny w naszej części świata. To naprawdę unikatowe – mówi Kamil Pluskwa-Dąbrowski- Wsparcie w ramach projektu PARP pozwoliło nam także na zainwestowanie w bardzo potrzebne szkolenia techniczne, z zarządzania produktem i IP, co pozwala na lepsze przygotowanie firmy do dalszej ekspansji.