PFR Ventures inwestuje 270 mln PLN w pięć polskich funduszy VC
📄 Pobierz wersję tekstową informacji prasowej
PFR Ventures podpisało pięć umów z zespołami zarządzającymi funduszami venture capital w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Nowe fundusze będą dysponować kapitałem o łącznej wartości ponad 400 mln PLN, z czego wkład PFR Ventures wynosi około 270 mln PLN. To środki, które zostaną wykorzystane na inwestycje w innowacyjne polskie start-upy.
Nowe fundusze venture capital, które otrzymają kapitał w ramach programu FENG to 4growth VC, Aegis Capital, iif VC, Kogito Ventures i Lowercap. Większość z nich tworzą zespoły zarządzające, które miały już doświadczenie na lokalnym rynku venture capital.
Aegis Capital i Kogito Ventures pozyskały środki z PFR Starter, wspierającego zespoły inwestujące w spółki na wczesnym etapie. Lowercap koinwestuje kapitał PFR Biznest z aniołami biznesu. iif VC działa w ramach PFR Otwarte Innowacje, gdzie koinwestorami mogą być także firmy. 4growth VC realizuje strategię zgodną z PFR KOFFI, inwestując w projekty na etapie wzrostu.
Kapitalizacja nowych funduszy i wkład PFR Ventures
*docelowa kapitalizacja może wzrosnąć w ramach tzw. second closing
**fundusz koinwestycyjny, kapitalizacja uwzględnia minimalny wkład koinwestorów
Komentarze przedstawicieli Grupy PFR
Nowe fundusze, w które inwestuje PFR Ventures, aktywizują też inwestorów prywatnych, aniołów biznesu oraz przedsiębiorstwa zainteresowane nowymi technologiami. Wnoszą oni nie tylko kapitał, ale także dodatkowe wartości pomagające rozwijać start-upy. Jesteśmy pewni, że nasza działalność w formie funduszu funduszy przekłada się nie tylko na rynek venture capital, ale także inne tryby składające się na cały ekosystem innowacji
– mówi Mikołaj Raczyński, wiceprezes w Polskim Funduszu Rozwoju.
Nie minął jeszcze rok od zakończenia pierwszego naboru do programów PFR Ventures zasilonych środkami UE, a zrealizowaliśmy już blisko 25% z planowanych inwestycji w fundusze VC. W 2025 roku nadal będziemy prowadzić nabory i poszukiwać najbardziej perspektywicznych zespołów zarządzających, które mają odpowiednie kompetencje do finansowania polskich, innowacyjnych firm. Spodziewamy się, że rynek finansowania zalążkowego odczuje obecność nowych funduszy już w pierwszym kwartale 2025 roku
– komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures
Profile nowych funduszy
O programie FENG
Nowe środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki (FENG) pozwolą na zasilenie łącznie około 40 funduszy venture capital, w których wkład publiczny wyniesie 2,1 mld zł, a dodatkowe 1,1 mld zł dołożą inwestorzy prywatni. Do 9 zespołów zarządzających, alokowanych zostało już około 500 mln PLN. Łącznie z wkładem inwestorów prywatnych, posiadają one ponad 650 mln PLN na sfinansowanie 150 innowacyjnych projektów.
Programy zasilane środkami z FENG są zarządzane przez PFR Ventures w ramach partnerstwa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Ich rolą jest stymulowanie różnego typu inwestycji w start-upy i spółki technologiczne. Część z nich skupia się na zapewnieniu finansowania dla najmłodszych projektów, inne umożliwiają rozwijanie projektów z partnerami w postaci korporacji lub aniołów biznesu.
Nagranie z konferencji prasowej
Obejrzyj całą konferencję prasową, na której podsumowaliśmy status programu FENG a zarządzający zaprezentowali bliżej ogłoszone fundusze.