Przejdź do treści
Ekspertyzy ekonomiczne Data publikacji: 03 kwietnia 2020

Kwartalny przegląd danych statystycznych dotyczących polskiego meblarstwa (I kwartał 2020r.)

Autor Andrzej Kochman Starszy Analityk, Biuro Analiz | PFR S.A.

Niniejszy raport został sporządzony na podstawie oficjalnych danych statystycznych z okresu poprzedzającego wybuch pandemii COVID-19. Tym samym stanowi on obraz branży z okresu tuż przed gwałtownym i globalnym załamaniem się warunków ekonomicznych.

Branża meblarska w Polsce zatrudnia ponad 200 tysięcy pracowników. Dotychczasowa relacja przychodów do kosztów pracowniczych była jedną z najbardziej korzystnych dla polskich firm w Europie. Nagłe pogorszenie warunków gospodarowania na pewno spowoduje rozważenie przez firmy obniżenia kosztów zatrudnienia poprzez jego redukcję. W celu możliwie maksymalnego ograniczenia przedmiotowego zjawiska warto rozważyć skorzystanie z rozwiązań tzw. Tarczy Antykryzysowej aby być możliwe najlepiej przygotowanym do szybkiego przywrócenia zdolności produkcyjnych z okresu poprzedzającego kryzys związany z COVID-19.

Według raportu Biura Analiz PFR S.A. w przededniu wybuchu pandemii największym wyzwaniem dla branży były rosnące koszty płacy oraz nakłady inwestycyjne naszych konkurentów.

Po pierwszym kwartale 2019 r. roczna dynamika eksportu polskiego meblarstwa wynosiła 2,8%. Drugi kwartał przyniósł obniżenie wartości przedmiotowego wskaźnika do poziomu 0,9%. Po wrześniu dynamika eksportu branży meblarskiej uległa wzrostowi do wartości 2,8% rok zakończył się dynamiką 4,5%.

W segmencie producentów mebli zatrudniających 50 i więcej osób w bieżącym roku sprzedaż mebli przyspieszyła. Poprawie uległa również rentowność.

Zapraszamy do zapoznania się z pełna wersją naszego raportu:

Kwartalny przegląd danych statystycznych dotyczących polskiego meblarstwa, oraz wybrane informacje o rynkach zagranicznych - I kw. 2020