Przejdź do treści
Ekspertyzy ekonomiczne Data publikacji: 04 marca 2021

Kompendium Handlu Zagranicznego Polski - luty 2021

Autor Michał Kolasa Starszy Analityk, Biuro Analiz | PFR S.A.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia miały negatywny wpływ na handel zagraniczny Polski. Zgodnie z wstępnymi danymi unijnego urzędu statystycznego (Eurostatu) wartość eksportu towarów i usług wyniosła 290.136,8 mln EUR, a importu 254.869,7 mln EUR. Eksport towarów i usług był o 1,9% mniejszy niż rok wcześniej, import zmniejszył się o 5,8%. Biorąc pod uwagę wydarzenia ubiegłego roku wyniki handlu zagranicznego Polski należy uznać za dobre.
  • Mimo gorszych niż rok temu wyników, po raz ósmy z rzędu udało się wypracować dodatnie saldo obrotów handlowych, w dodatku było one rekordowo wysokie (35.267,1 mln EUR). W ostatnich latach to handel usługowy napędzał nadwyżkę w handlu zagranicznym, nie inaczej było tym razem – saldo w obrotach usługowych wyniosło +22.647,5 mln EUR. Do tego jednak doszła wyjątkowo wysoka nadwyżka w obrotach towarowych (+12.619,6 mln EUR), która była efektem relatywnie małego spadku eksportu towarów (-0,3% rdr.), przy dużym spadku importu (-5,3% rdr.).
  • Naszym najważniejszym partnerem handlowym pozostały Niemcy, których udział w eksporcie towarowym Polski wzrósł do 28,9%, wobec 27,7% rok wcześniej. Udział Niemiec w imporcie towarów do Polski wyniósł 21,8%, wobec 21,9% rok wcześniej. Drugim największym odbiorcą naszych towarów były Czechy (5,8% udziału w eksporcie), a trzecim Wielka Brytania (5,7%). Spośród dziesięciu największych odbiorców towarów z Polski tylko w dwóch odnotowano dodatnią dynamikę eksportu – w Niemczech (+3,9% rdr.) i Szwecji (+4,2%).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu pt. "Kompendium Handlu Zagranicznego Polski".