Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 14 lutego 2025

Kierunki strategiczne Grupy Kapitałowej PFR na 2025 rok

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zaprezentował kluczowe kierunki strategiczne, wyznaczające ramy działalności Grupy Kapitałowej PFR na 2025 rok. Uwzględniają one dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe i geopolityczne, które nastąpiły od 2022 r., kiedy opublikowana została obowiązująca strategia. Dokument wyznacza również nowe cele związane z transformacją energetyczną, budowaniem międzynarodowej konkurencyjności polskich firm i akceleracją rozwoju ekosystemu innowacyjności w Polsce.

Zaktualizowane założenia strategiczne – dostosowanie do nowych wyzwań

Główne założenia nowych kierunków strategicznych uwzględniają:

  • Dostosowanie działań do zmieniających się uwarunkowań geopolitycznych, takich jak m.in.: wojna w Ukrainie i zwiększenie krajowych wydatków na obronę, wzrost cen surowców oraz dekarbonizacja gospodarki czy utrzymanie długoterminowej konkurencyjności Polski.
  • Doskonalenie modelu biznesowego PFR – nowe kierunki uwzględniają wyniki audytów otwarcia przeprowadzonych w drugiej połowie 2024 roku, wnioski wynikające z przeglądu portfela inwestycyjnego oraz zacieśniającą się współpracę podmiotów z Grupy PFR.
  • Kalibrację priorytetów strategicznych, która pozwala skupić się na projektach kluczowych dla gospodarki w 2025 roku, szczególnie w kontekście przyśpieszenia transformacji energetycznej.

 „Naszą ambicją jest wykorzystanie potencjału współpracy w ramach Grupy PFR, aby skutecznie wspierać polskie firmy w ekspansji zagranicznej, transformacji energetycznej i wzmacnianiu innowacyjności. Jako Polski Fundusz Rozwoju chcemy być katalizatorem pozytywnych zmian gospodarczych w Polsce” – powiedział Piotr Matczuk, Prezes Zarządu PFR.

Pięć kierunków strategicznych na 2025 rok

1. Transformacja energetyczna

PFR wspiera projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, elektromobilnością, transportem niskoemisyjnym oraz dekarbonizacją kluczowych sektorów. Jednym z priorytetów jest rozwój energetyki wiatrowej i elastycznych źródeł energii, w szczególności w oparciu o local content.

2. Ekosystem innowacji

Fundusz będzie aktywnie inwestować w rozwój inwestycji pośrednich poprzez fundusze venture capital i private equity, kładąc nacisk na rozwój polskich zespołów i krajowych kompetencji. PFR będzie również kontynuować wspieranie budowy polskiego ekosystemu innowacji i start-upów.

3. Międzynarodowa konkurencyjność polskich przedsiębiorstw

Jeden z kierunków zakłada skupienie się na wsparciu firm w ekspansji zagranicznej, m.in. poprzez projekty wokół odbudowy Ukrainy. Celem jest wzmocnienie pozycji polskich przedsiębiorstw na rynkach globalnych.

4. Rozwój rynku kapitałowego

PFR planuje wsparcie polskiego rynku kapitałowego m.in. poprzez dalszy rozwój Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Jedną z rozważanych opcji rozwoju rynku są również potencjalne dezinwestycje przez rynek publiczny. 

5. Długoterminowa odporność gospodarcza i obronna

W tym roku w ramach Grupy Kapitałowej PFR m.in. rozwój rynku mieszkaniowego, w tym oddanie 729 mieszkań. 

Inwestycje i innowacje w centrum uwagi

Na 2025 rok PFR planuje szerokie działania inwestycyjne, obejmujące zarówno inwestycje bezpośrednie, jak i pośrednie. Kluczowe inicjatywy obejmą rozwój transportu niskoemisyjnego, wsparcie innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wzmacnianie zdolności inwestycyjnych polskich samorządów. Ponadto, priorytetem będzie inwestować w polskie fundusze venture capital i private equity, aby wspierać rozwój lokalnych zespołów angażujących kapitał prywatny, a także rozwój polskiego ekosystemu innowacji poprzez programy akceleracyjne, edukację oraz dostarczanie narzędzi wsparcia, takich jak platforma startup.pfr.pl czy strefawiedzypfr.pl. PFR planuje także aktywnie wspierać cyfrową transformację i innowacje technologiczne w samorządach, budując kompetencje niezbędne do zrównoważonego rozwoju miast przyszłości.  

Działanie według zasad ESG

W 2025 r. Grupa kładzie silny nacisk na zrównoważony rozwój. W ramach tych działań PFR wprowadza stanowisko Chief Sustainability Officer, który będzie odpowiadał za integrację celów ESG w strategii operacyjnej. Planowane jest wzmocnienie wizerunku PFR jako spółki zaangażowanej społecznie, poprzez działania w obszarze CSR.

Stabilne filary działania

Grupa Kapitałowa PFR niezmiennie działa w oparciu o fundamentalne zasady, które definiują jej rolę w polskim systemie instytucji rozwojowych:

  1. PFR uzupełnia lukę w finansowaniu projektów inwestycyjnych, koncentrując się na wspieraniu polskich przedsiębiorstw w budowaniu przewag konkurencyjnych i rozwoju zrównoważonej gospodarki. Jednocześnie angażuje partnerów krajowych i międzynarodowych w projekty o charakterze konsorcjalnym finansowane m.in. ze środków unijnych i międzynarodowych.
  2. Fundusz odpowiada za wdrażanie programów rozwojowych oraz zadań powierzonych przez administrację publiczną, wykorzystując swoje doświadczenie i specjalistyczną wiedzę. Przykładem jest kontynuacja programu Tarcz Finansowych, Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) czy obsługa wypłat z Krajowego Planu Odbudowy.
  3. PFR inwestuje kapitał Skarbu Państwa w sposób gwarantujący rynkową stopę zwrotu, kładąc nacisk na samofinansowanie poprzez regularny przegląd portfela inwestycyjnego i reinwestowanie środków.

Osiągnięcia 2024 roku jako fundament przyszłych działań

Działający od 19 lipca 2024 r. nowy zarząd PFR zrealizował szereg kluczowych działań, które stały się podstawą do nowych założeń strategicznych i wyznaczenia nowych ambitnych celów:

  • W 2024 r. podpisano umowy inwestycyjne o wartości 1,1 mld zł, obejmujące m.in. rozwój odnawialnych źródeł energii, ekspansję międzynarodową polskich firm oraz projekty infrastrukturalne, a także inwestycje pośrednie w projekty venture capital i private equity, a także inwestycje mieszkaniowe.
  • W grudniu 2024 r. PFR otrzymał dokapitalizowanie w wysokości 1 mld zł ze środków Skarbu Państwa, co umożliwi realizację kolejnych strategicznych inwestycji.
  • Został przeprowadzony przegląd portfela inwestycyjnego pod kątem dalszego zaangażowania PFR – w tym potencjalnych dezinwestycji.
  • Nastąpiło pogłębienie współpracy pomiędzy PFR a innymi polskimi instytucjami rozwoju, działającymi w formacie Grupy PFR (w duchu idei Team Poland) w obszarach kluczowych z punktu widzenia celów rozwojowych Polski.

Do końca roku strategia na lata 2026–2030

Kluczowe kierunki strategiczne na 2025 rok stanowią wstęp do opracowywania długoterminowych planów rozwoju Grupy PFR na lata 2026–2030. Dokument ten, którego publikacja jest planowana na koniec 2025 roku. Z kolei Strategia Grupy PFR (rozumianą jako forum współpracy polskich instytucji rozwoju) na lata 2026-2030, zostanie opublikowana w II połowie 2025 roku.

Grupa Kapitałowa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) to zespół spółek finansowych i doradczych, które wspierają przedsiębiorców, samorządy oraz osoby prywatne, inwestując w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy Polski.

W skład Grupy Kapitałowej PFR wchodzą następujące podmioty:

Polski Fundusz Rozwoju S.A. (PFR S.A.): pełni rolę centrum strategicznego Grupy, oferując programy inwestycyjne i edukacyjne dla firm, samorządów oraz innowatorów.

PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (PFR TFI): specjalizuje się w tworzeniu i zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi, wspierając projekty o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki oraz oferując Pracownicze Plany Kapitałowe.

PFR Ventures: zarządza funduszami typu fundusz funduszy, wspierając rozwój krajowego rynku Venture Capital oraz Private Equity, oferując finansowanie innowacyjnym małym i średnim przedsiębiorstwom poprzez wybranych pośredników finansowych.

PFR Nieruchomości: inwestuje w projekty mieszkaniowe na terenie całego kraju, poszerzając polski rynek o mieszkania na wynajem, stanowiące alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt.

PFR Portal PPK: stanowi centrum wiedzy i kompetencji w zakresie Pracowniczych Planów Kapitałowych, gromadząc oraz udzielając informacji o funkcjonowaniu PPK.

PFR Operacje: świadczy usługi z zakresu IT oraz cyberbezpieczeństwa dla podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PFR, podnosząc poziom dojrzałości tych obszarów oraz optymalizując zakupy IT.

Dzięki współpracy tych podmiotów, Grupa Kapitałowa PFR oferuje kompleksowe wsparcie finansowe i doradcze, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju gospodarczego Polski.

ESG w centrum działań GK PFR

  • Wprowadzenie roli Chief Sustainability Officer w organizacji w celu koordynacji celów ESG
  • Integracja aspektów ESG w strategii Grupy Kapitałowej PFR
  • Kluczowa rola inwestycji wspierających transformację energetyczną
  • Kodeks Etyki oraz odpowiedzialność i przejrzystość postępowania wobec wszystkich interesariuszy
  • Różnorodność i inkluzywność oraz bezpieczne i przewidywalne warunki w środowisku pracy

CSR

  • Rozwój wolontariatu pracowniczego i kompetencji wolontariuszy
  • Wzmocnienie wizerunku PFR jako spółki zaangażowanej społecznie
  • Projekty wspierające rozwój kompetencji społeczeństwa i grup zagrożonych
  • Działalność charytatywna
  • Kursy i doradztwo dla biznesu oraz narzędzia wspierające transformację cyfrową i zrównoważony rozwój

Działania prorozwojowe na rok 2025

Wsparcie dla start-up’ów

  • Akceleracja i inkubacja: wsparcie w budowie i rozwoju start-upów oraz przygotowaniu do inwestycji
  • Edukacja założycieli: szkolenia z zakresu funduszy VC, trendów technologicznych i aspektów prawnych
  • Narzędzia wsparcia: rozwój serwisu startup.pfr.pl  i bazy Dealroom.co

Transformacja cyfrowa

  • Sieć Firm Przyszłości: wsparcie w cyfryzacji i zrównoważonym rozwoju poprzez doradztwo i szkolenia
  • Cyfrowa Wyprawka: Test Dojrzałości Cyfrowej, narzędzia technologiczne i warsztaty praktyczne
  • Innowacje wewnętrzne: wdrożenie AI w organizacji

Rozwój innowacji w samorządach

  • Giełda Miejskich Technologii: platforma testowania i wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych
  • Urban Tech Hub: wsparcie skautingu technologii w samorządach
  • PFR dla Miast: wsparcie rozwoju polskich miast przyszłości

 

Finansowanie transformacji energetycznej wymagać będzie współpracy podmiotów sektora bankowego, rządowego oraz inwestorów prywatnych. PFR może pełnić istotną rolę poprzez angażowanie własnych środków, a także promowanie współpracy i finansowania w ramach kooperacji z instytucjami międzynarodowymi.

 

Udział inwestycji zagranicznych czy funduszy VC w Polsce jest relatywnie niewielki, co utrudnia rozwój polskiej przedsiębiorczości. Zaangażowanie inwestycyjne PFR może mobilizować kapitał prywatny.
 

Zaangażowanie PFR w fundusze VC może także przyczynić się do rozwoju sektora związanego z AI, gdzie globalnie największym inwestorem są fundusze VC – tylko w 2023 roku fundusze te zainwestowały ok. 43 mld USD w rozwój AI.