Przejdź do treści
Publikacje Data publikacji: 27 marca 2025

Jaki jest stan sektora usług rozwojowych? Nowy raport Bilansu Kapitału Ludzkiego

Ilustracja przedstawiająca ludzi
Ilustracja przedstawiająca ludzi
Autor Wojciech Kubica Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor Dorota Micek Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor Barbara Worek Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Czy ci, którzy szkolą i rozwijają umiejętności innych, sami są innowacyjni i przygotowani na zmiany? Z najnowszych badań Bilansu Kapitału Ludzkiego wynika, że niemal 45% badanych firm sektora usług rozwojowych jest aktywnych innowacyjnie. Co to dokładnie oznacza i jak przekłada się na jakość świadczonych usług? Czy te podmioty są organizacjami stawiającymi na rozwój? Odpowiedzi na te pytania znaleźli prof. Barbara Worek, Dorota Micek oraz Wojciech Kubica z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ. Zaprezentowali je w raporcie Rozwój, innowacyjność i zarządzanie w sektorze usług rozwojowych. 

Publikacja jest efektem pierwszych badań przeprowadzonych w ramach III edycji projektu Bilans Kapitału Ludzkiego. Ich wyniki pozwoliły ekspertom na stworzenie profili firm działających w sektorze usług rozwojowych. Wyróżnili oni: Liderów zmian, Strategicznych innowatorów, Pragmatycznie rozwijających się, Aspirujących oraz Tradycyjnych dostawców usług rozwojowych. Podziału dokonano na podstawie informacji na temat nowoczesnych form świadczenia usług, stosowania zaawanasowanych technologicznie rozwiązań oraz stopnia przygotowania kadry do korzystania z nich. W każdym przypadku brano pod uwagę, czy podmiot stosuje dane rozwiązania lub czy planuje je wprowadzić w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Naukowcy sprawdzali jak firmy z poszczególnych grup sobie radzą w obszarze cyfryzacji i innowacyjności oraz w jaki sposób organizują swoją działalność. Analizowali również które trendy i zjawiska będą miały największy wpływ na działalność firm z sektora.

W publikacji nie zabrakło rekomendacji zarówno dla administracji publicznej jak i firm działających w sektorze.

Publikacja dostępna jest na stronie PARP .