Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 07 maja 2025

Jak odblokować potencjał polskich startupów? Raport PFR, Allegro i Startup Poland

Mimo globalnych ambicji i silnego zaplecza technologicznego, przedsiębiorcy nadal napotykają przeszkody, które utrudniają rozwój i skalowanie. Co ich blokuje – i jak to zmienić? Próbę odpowiedzi przynosi nowy raport Polskiego Funduszu Rozwoju, przygotowany we współpracy z Allegro i Fundacją Startup Poland.

Z opublikowanego 7 maja raportu „Co blokuje polskich startupowców? Wyzwania i perspektywy zmiany” wyłania się obraz środowiska pełnego energii i ambicji, ale wciąż ograniczanego przez zewnętrzne przeszkody. Dokument oparty jest na badaniu wśród absolwentów Szkoły Pionierów PFR, dostępnych analizach rynku startupowego oraz rekomendacjach zawartych w raporcie „The Future of European Competitiveness” autorstwa Mario Draghiego.

Polskie firmy technologiczne wyróżniają się wysokim poziomem kompetencji inżynieryjnych, globalnymi ambicjami i otwartością na rozwój – to niepodważalna siła lokalnego ekosystemu. Jednak nawet najbardziej innowacyjne pomysły napotykają realne wyzwania, które często decydują o przyszłości projektu. Jak pokazuje raport, jedną z największych barier wskazaną w badaniu grupy absolwentów Szkoły Pionierów PFR jest budowa stabilnego, komplementarnego zespołu po zakończeniu udziału w programach akceleracyjnych. Połowa ankietowanych wskazała ten element jako największe wyzwanie w początkowej fazie rozwoju startupu.

Dla około 20% uczestników program umożliwił stworzenie trwałego trzonu zespołu, jednak w przypadku 14% kontynuujących prace po zakończeniu Szkoły, skład zespołu uległ zmianie. Kolejnymi barierami okazały się: nietrafienie z produktem w potrzeby rynku, brak strategii rozwoju po zakończeniu programu oraz zbyt niskie zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów.

Wśród innych istotnych trudności respondenci wymieniali także problemy z rozwojem technologii będącej podstawą projektu (17% wskazań). Co ciekawe, tylko 9% badanych wskazało brak dostępu do finansowania jako główną barierę dalszego rozwoju.

Wnioski z badania absolwentów Szkoły Pionierów PFR uzupełniają ubiegłoroczny raport Fundacji Startup Poland, wnosząc praktyczną perspektywę twórców, którzy przeszli drogę od pomysłu, przez walidację, po próbę rynkowego wdrożenia. Raport stanowi próbę odpowiedzi na te wyzwania – formułując konkretne rekomendacje dla decydentów publicznych, instytucji wsparcia i inwestorów.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, design

Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.

Szkoła z realnym wpływem

Wraz z premierą raportu, którego pełną wersję pobrać można pod linkiem, rusza nabór do 8. edycji Szkoły Pionierów PFR – flagowego programu edukacyjno-akceleracyjnego realizowanego przez PFR i Allegro. Program skierowany jest do osób, które chcą tworzyć projekty o wysokim potencjale technologicznym i społecznym. Tegoroczna edycja stawia na Climate Tech – rozwiązania wspierające transformację energetyczną, efektywność zasobów i zrównoważony rozwój.

„Rozwój innowacyjnej gospodarki to nie tylko wizja – to konkretne działania. W PFR budujemy ekosystem, który wspiera przedsiębiorców na każdym etapie ich drogi: od pomysłu, przez rozwój kompetencji, aż po dostęp do finansowania. Programy takie jak Szkoła Pionierów PFR czy fundusze zarządzane przez PFR Ventures to nasza odpowiedź na realne potrzeby innowatorów. Chcemy, aby Polska była miejscem, gdzie pomysły zmieniają się w firmy z globalnym potencjałem – i robimy wszystko, by długofalowo wspierać ten cel” – podkreśla Piotr Matczuk, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Szkoła Pionierów PFR przyciągnęła dotąd ponad 350 uczestników, utworzono 102 zespoły i powstało 49 spółek, a łączna kwota pozyskanego finansowania wynosi ponad 270 mln zł.  Z raportu wynika, że co trzeci absolwent rozwija swój projekt po zakończeniu programu – z czego połowa kontynuuje pracę w zespole utworzonym podczas Szkoły. Aż 42% Pionierów pozyskało zewnętrzne finansowanie na rozwój pomysłu wypracowanego w ramach programu. W większości pochodziło ono od funduszy VC, aniołów biznesu oraz z konkursów i grantów.

Rekrutacja do 8. edycji programu ruszy 9 maja o godzinie 12:00.

Zapisz się na listę oczekujących, aby otrzymać powiadomienie o starcie rekrutacji: