Jak budować konkurencyjność regionów? Wnioski z debaty na Local Trends 2024 z udziałem wiceprezesa PFR
Podczas konferencji Local Trends 2024 w Poznaniu odbyła się debata „Przyciąganie inwestycji do JST jako element kształtowania regionalnej gospodarki”. Kluczowym zagadnieniem były zmieniające się potrzeby inwestorów, którzy coraz częściej poszukują nowych możliwości w Polsce, ale stawiają wyższe wymagania w zakresie infrastruktury, zielonej energii oraz stabilności legislacyjnej.
Mikołaj Raczyński, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, zwrócił uwagę, że Polska przeszła ogromną transformację, w wyniku której dawne atuty, takie jak tania siła robocza czy niskie koszty energii, tracą na znaczeniu. Obecnie kluczowe są inwestycje w nowoczesną infrastrukturę, szczególnie transportową i energetyczną. Raczyński podkreślił, że rozwój sieci kolejowej oraz niskoemisyjnych hubów logistycznych, w tym transportu cargo, staje się priorytetem w kontekście przyciągania inwestorów, zwłaszcza z sektora przemysłowego.
Przedstawiciele miast Chełm i Jawor zaznaczyli, że budżety samorządów często nie pozwalają na realizację niezbędnych inwestycji, choć aktualnie dużym wsparciem są środki z Krajowego Planu Odbudowy.
Mikołaj Raczyński zauważył jednak, że zasoby środków unijnych będą stopniowo wygasać: „Warto, aby samorządy już teraz rozwijały modele inwestycyjne uwzględniające sektor prywatny. ESCO czy PPP mogą być narzędziami, które PFR ma w swojej ofercie i które chce wspierać. Rozwiązania te pozwalają ograniczyć nakłady kapitałowe samorządów, korzystając jednocześnie z kapitału oraz know-how sektora prywatnego i PFR.”
Debata, która odbyła się podczas Local Trends 2024 pokazała, że choć Polska wciąż ma wiele atutów, aby przyciągać inwestycje, musi dostosować się do globalnych zmian, stawiając na zrównoważony rozwój, nowoczesną infrastrukturę i ścisłą współpracę z inwestorami, by utrzymać konkurencyjność regionów.