Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 17 grudnia 2024

Jak AI wspiera zdrowie i jakość życia? Innowacyjne rozwiązania uczestników Szkoły Pionierów PFR

Technologie, które przy wsparciu sztucznej inteligencji wspierają zdrowie, różnorodność i lepszą jakość życia – takie projekty zaprezentowano podczas gali finałowej VII edycji programu Szkoła Pionierów PFR. Zwycięzcą konkursu został NeuroBooster, platforma wspierająca neuroróżnorodne osoby na rynku pracy. Wyróżnienia zdobyły także rozwiązania SoniLine i SkinAlly, a nagroda publiczności trafiła do BioScan. Jak młode talenty adaptują nowe technologie, aby dawały ludziom realne wsparcie? Jak działają zwycięskie rozwiązania?

Siódma edycja Szkoły Pionierów organizowana przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z partnerem strategicznym Allegro dobiegła końca! W tegorocznym programie uczestnicy skupili się na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań dla branży health tech. Tematem przewodnim była realizacja Celu 3. Zrównoważonego Rozwoju ONZ, który dotyczy dobrego zdrowia i jakości życia. Zespoły w swoich projektach wykorzystały narzędzia sztucznej inteligencji, a trzy najlepsze spośród nich otrzymały nagrody finansowe o łącznej wartości 110 tys. zł. Gala finałowa zgromadziła w jednym miejscu młodych pionierów innowacji oraz przedstawicieli sektora technologicznego, a także inwestorów i mentorów.

Jury w składzie Eliza Kruczkowska z PFR, Marta Mikliszańska z Allegro, Michał Wrzołek z Tar Heel Capital Pathfinder, Adam Bartkiewicz z Digital Ocean Ventures i Albert Mieszkowski z PFR Ventures, wysłuchało prezentacji 8 zespołów.

  1. BioScan – rozwiązanie wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy danych biomedycznych, mając na celu wczesne wykrywanie odstępstw od normy. Może ono zmniejszyć przedwczesną śmiertelność z powodu chorób niezakaźnych oraz wesprzeć leczenie i promowanie zdrowia.
  2. CalmiU –aplikacja, która integruje czujniki noszone z unikalnym modelem AI, który jest indywidualnie trenowany dla każdego użytkownika za pomocą uczenia przez wzmocnienie. Umożliwia to monitorowanie sygnałów fizjologicznych w czasie rzeczywistym, co pozwala na wykrywanie lęku i stresu.
  3. EmotioCare – rozwiązanie wspiera proces terapeutyczny poprzez ocenę stanu pacjenta na podstawie danych zbieranych z telefonu.
  4. Femmy – rozwiązanie do testowania płodności w warunkach domowych. 
  5. NeuroBooster – innowacyjna, oparta na sztucznej inteligencji platforma wielostronna została zaprojektowana, aby otworzyć dostęp do rynku pracy dla milionów neuroróżnorodnych talentów.
  6. SoniLine – automatyzacja dostępu do służby zdrowia. 
  7. SkinAlly – holistyczna opieka dermatologiczna i kosmetologiczna w formacie zdalnym, stanowiąca alternatywę dla tradycyjnych wizyt w gabinecie lekarskim. Projekt opiera się na nowoczesnym podejściu do pielęgnacji skóry, które obejmuje szczegółową analizę stanu skóry oraz spersonalizowany plan pielęgnacji i leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjentów.
  8. RitMea – aplikacja mobilna na smartfony, która rejestruje dane ruchowe podczas ćwiczeń, śledzi wyniki i gamifikuje całe doświadczenie.

Za najciekawsze rozwiązanie jury uznało NeuroBooster, a wyróżnienie otrzymali SoniLine i SkinAlly. Z kolei zgromadzona publiczność uhonorowała zespół BioScan.

W ramach finałowej prezentacji uczestnicy mieli również okazję do bezpośrednich spotkań z inwestorami, co stwarza szanse na dalszy rozwój ich projektów. Program

Program wspierający rozwój i przedsiębiorczość

Szkoła Pionierów PFR to miejsce, w którym wizje młodych talentów zamieniają się w rzeczywistość. Tegoroczna edycja, poświęcona zdrowiu i jakości życia, pokazuje, że wspólna praca, intensywne warsztaty i międzynarodowa współpraca mogą zmieniać świat. Dzisiejsza prezentacja to finał programu, ale zarazem początek przedsiębiorczej drogi kolejnej grupy pionierów innowacji.

 – powiedziała Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.

Szkoła Pionierów to dla nas ważny program, poprzez który od siedmiu lat wspieramy młodych liderów w realizacji ich innowacyjnych pomysłów. Jako partner strategiczny mamy zaszczyt towarzyszyć im na każdym etapie, pomagając przekształcać wizje w rzeczywistość. Gratulujemy wszystkim zespołom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy. 

– powiedziała Marta Mikliszańska, Dyrektorka ds. Public Affairs & ESG w Allegro.

Startupy, które wzięły udział w dotychczasowych edycjach Szkoły Pionierów PFR te pozyskały łącznie blisko 220 mln zł finansowania, co pokazuje skuteczność programu w łączeniu innowacji z realnymi możliwościami rynkowymi. Każda edycja programu nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem, bo pozwala młodym twórcom technologii nie tylko na zdobycie niezbędnych umiejętności, ale również na zbudowanie sieci kontaktów biznesowych, które w przyszłości mogą pomóc w stworzeniu własnego biznesu i pozyskaniu finansowania na jego rozwój.

Program realizowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego – Allegro. Patronami honorowymi są Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Partnerem merytorycznym jest PFR Ventures.