Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 16 kwietnia 2025

Inteligentne rozwiązania w Krakowie, czyli podsumowanie Urban Tech Brunch

Grupa osób pozujących do zdjęcia
Grupa osób pozujących do zdjęcia

Czy miasta mogą być miejscem rozwijania i testowania innowacji? Tak, co udowadnia pierwsza, pilotażowa edycja programu Urban Tech Hub. Program ten umożliwiał startupom, przedsiębiorstwom i zespołom naukowym nawiązanie współpracy z samorządami i sprawdzenie swoich rozwiązań w przestrzeni miejskiej oraz dostosowanie produktów do realnych warunków rynkowych. 

Kolejną okazją do wymiany doświadczeń z wdrażania innowacji, zarówno z perspektywy miasta, jak i firmy technologicznej był Urban Tech Brunch, który odbył się w krakowskim Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie.

W pierwszej części wydarzenia przeprowadzony został warsztat projektowania usług w metodyce Service Design, w trakcie którego uczestnicy i uczestnicy pracowali nad analizą wybranych wyzwań miast korzystając z procesu projektowania usług. 

Następnie o swoich doświadczeniach opowiedzieli przedstawiciele jednostek Urzędu Miasta Krakowa. Justyna Pyrcz z Centrum Obsługi Informatycznej (COI) opowiedziała o ścieżce cyfryzacji urzędu prowadzącej do wdrożenia koncepcji inteligentnego miasta. Przedstawiła projekty pozwalające na lepszą komunikację z mieszkańcami jak Krakowski Portal Usług Miejskich, platforma otwartych danych miejskich, ale też opowiedziała o tym, jak zespół COI wykorzystuje dane do wspierania procesów zarządzania miastem. Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w Krakowie odbywa się jednak nie tylko w oparciu o dane, ale też sugestie społeczności, w tym przedsiębiorstw skupionych wokół Tech4KRK. 

Perspektywę doświadczeń współpracy na linii biznes – samorząd moglibyśmy poznać również na podstawie case study dotyczącej rozwiązania do obiegu informacji na inwestycjach budowlanych dla publicznych zamawiających. Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) w Krakowie wykorzystuje platformę iCDE do zadań związanych z zarządzaniem projektami kubaturowymi i infrastrukturalnymi. Elwira Korsza z ramienia ZIM opowiedziała o efektach wdrożenia w miejskiej jednostce organizacyjnej takich jak skrócenie czasu poświęconego na poszukiwanie dokumentów czy minimalizacji obiegu dokumentacji oraz zgłaszanych poprawek na budowie. Wojciech Żdżarski reprezentujący spółkę technologiczną podzielił się tym w jaki sposób budować produkt najlepiej odpowiadający na potrzeby samorządów. 

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele spółek rozwijających swoje rozwiązania  w ramach Urban Tech Hub (poznaj produkty gotowe do testów w miastach) i krakowskiej społeczności startupowej. Kolejne odsłony wydarzeń związanych z miejskimi technologiami dostarczą inspiracji i zapewnią przestrzeń do współpracy.

Galeria