Inspirujemy rynek pracy


Aż 84% firm organizowało lub finansowało różne formy rozwoju kompetencji, a co trzecia badana firma ma budżet przeznaczony na ten cel1. Większość przedsiębiorstw inwestuje w umiejętności swoich pracowników, a to pozytywna wiadomość w świetle rewolucyjnych zmian na rynku pracy, których już teraz jesteśmy świadkami. Pracodawca Jutra to konkurs PARP, w którym wspieramy ten trend i razem z radami sektorowymi nagradzamy modelowe inicjatywy edukacyjne z zakresu współpracy biznesu z edukacją.
Jak wynika z raportu opracowanego przez PARP „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Styczeń 2025”, do 2030 r. ma powstać 170 mln nowych miejsc pracy, głównie w takich sektorach, jak energia, edukacja i medycyna. Jednocześnie zniknie ok. 92 mln stanowisk, przede wszystkim w obszarach produkcji i logistyki. Aż 85% firm zamierza inwestować w rozwój umiejętności swoich pracowników, przy czym 50% z nich planuje wdrożenie programów przekwalifikowania i przenoszenia pracowników na nowe stanowiska.
W dobie zmian technologicznych, automatyzacji i sztucznej inteligencji firmy muszą nie tylko za nimi nadążać, lecz także je przewidywać. Pracodawca, który stawia na szkolenia i rozwój, staje się liderem zmian. Konkurs organizowany przez PARP dowodzi, że inwestycja w człowieka jest równoznaczna z inwestycją w stabilny rozwój całej gospodarki.
"Konkurs Pracodawca Jutra to nie tylko sposób na wyróżnienie firm, które inwestują w rozwój kompetencji swoich pracowników, lecz przede wszystkim inspiracja dla całego rynku pracy. Pokazujemy, że nowoczesne przedsiębiorstwo to takie, które buduje swoją siłę na solidnych podstawach wiedzy, partnerstwa i odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń"
– mówi Daniel Nowak, ekspert w Departamencie Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach w PARP.
Trwa ósma edycja konkursu Pracodawca Jutra!
Celem konkursu jest promowanie i upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie inwestowania w rozwój kompetencji pracowników, a także współpracy przedsiębiorstw z systemem edukacji – zarówno formalnej, jak i pozaformalnej. Sprzyja także wymianie dobrych praktyk w zakresie zarządzania ludźmi i innowacyjnych rozwiązań w organizacjach.
Z początkiem kwietnia PARP ogłosiła start ósmej edycji Pracodawcy Jutra. Mogą wziąć w nim udział przedsiębiorcy lub instytucje edukacyjne działające wspólnie z przedsiębiorcą, którzy realizowali inicjatywy edukacyjne skierowane do różnych grup odbiorców. Mogą to być uczniowie i studenci, absolwenci szkół wyższych, średnich lub branżowych, a także pracownicy – zarówno obecni, jak i nowo wchodzący na rynek pracy, w tym osoby bezrobotne i poszukujące zatrudnienia.
W tegorocznej edycji konkursu Pracodawca Jutra przewidziano dwie główne kategorie: Kadry Przyszłości oraz Pionier Zmian. W każdej z nich nagrodzone zostaną inicjatywy realizowane zarówno przez mikro i małe firmy, jak i przez średnich oraz dużych przedsiębiorców. Zgłaszane działania w ramach pierwszej z wymienionych kategorii powinny koncentrować się na wspieraniu rozwoju kompetencji i kwalifikacji osób w różnym wieku i na różnych etapach kariery zawodowej. Z kolei Pionier Zmian ma dotyczyć działań, które przyczyniają się do pozytywnych zmian społecznych, środowiskowych lub organizacyjnych. Mogą one obejmować takie obszary jak ograniczanie negatywnego wpływu działalności firmy na środowisko czy integrację i aktywizację społeczności lokalnych. Ważne, aby podejmowane działania miały realne, korzystne oddziaływanie na otoczenie i wspierały rozwój społecznej odpowiedzialności biznesu.
Zgarnij nagrody!
Kapituła Konkursu przyzna cztery nagrody główne. Dodatkowo Kapituły Sektorowe mogą zdecydować o przyznaniu nagród sektorowych oraz wyróżnień sektorowych.
Laureaci konkursu otrzymają prawo do nieograniczonego czasowo posługiwania się tytułem Pracodawca Jutra 2025 lub odpowiednio Pracodawca Jutra 2025 w sektorze. Zwycięzcy będą mogli również wykorzystywać logotyp konkursu w materiałach wizerunkowych. Każdy z nagrodzonych zyska możliwość promowania swojej inicjatywy w działaniach komunikacyjnych i promocyjnych realizowanych przez organizatora.
Zgłoszenia konkursowe należy przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem formularza zgłoszenia znajdującego się na stronie internetowej do 30 czerwca 2025 r.
Zwycięzców konkursu poznamy podczas gali finałowej w październiku 2025 r.
Szczegółowe informacje, a także formularz do zgłoszeń konkursowych dostępne są na stronie PARP: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/pracodawca-jutra
[1] https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/rozwoj-innowacyjnosc-i-zarzadzanie-w-sektorze-uslug-rozwojowych