Innowacyjność Polski: chartbook (czerwiec 2020)
Poniżej przedstawiamy materiał Biura Analiz PFR S.A. dotyczący innowacyjności Polskiej gospodarki.
Materiał składa się z czterech rozdziałów:
- Nakłady na badania i rozwój, wydajność pracy
- Eksport zaawansowanych technologii
- Działalność innowacyjna przedsiębiorstw
- Rankingi innowacyjności
Najważniejsze wnioski:
Nakłady na badania i rozwój w Polsce, choć systematycznie rosną, to nadal należą do najniższych w Unii Europejskiej. Na koniec 2018 r. przeznaczono na R&D ponad 6 mld EUR, co wartościowo nie było niską kwotą na tle pozostałych krajów UE jednakże w ujęciu per capita lub jako % PKB znajdujemy się w drugiej dziesiątce unijnych gospodarek.
Niskie nakłady na badania i rozwój nie oznaczają jednak, że nie ma w Polsce innowacyjnych przedsiębiorstw. Zgodnie z najnowszą odsłoną cyklicznego badania GUS „Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce” ponad 26% przedsiębiorstw w Polsce jest aktywnych innowacyjnie. Chociaż różnica nie jest duża to bardziej innowacyjne były przedsiębiorstwa z sektora publicznego.
Innowacyjność gospodarki można mierzyć wielkością eksportu wysokich technologii. Najbardziej aktualne dane za 2019 r. wskazują, że wartość sprzedaży high-tech za granicę wyniosła 81.270 mln PLN i była o 11,9% większa niż w roku 2018. W porównaniu do 2007 eksport wzrósł o ponad 639%, a udział wysokich technologii w eksporcie towarowym ogółem zwiększył się do 8,7% (z 3,1% w 2007 r.).
Pod względem innowacyjności mamy jeszcze wiele do nadrobienia. W rankingach innowacyjności, których nie należy jednak traktować jako wyznacznika stanu faktycznego, Polska jest wyprzedzana nie tylko przez gospodarki krajów rozwiniętych, ale także mniejsze gospodarki krajów rozwijających. W najbardziej kompleksowym badaniu innowacyjności, Europejskim Indeksie Innowacyjności, zanotowaliśmy czwarty najgorszy wynik spośród krajów UE.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią naszego Chartbooka - Innowacyjność Polski.