Finansowanie zrównoważonego rozwoju w czasach globalnych wyzwań – „EU Breakfast” z udziałem PFR


W obliczu globalnych napięć geopolitycznych inwestorzy stają przed nowymi wyzwaniami. Jak radzić sobie w zmiennym otoczeniu gospodarczym? Jakie strategie mogą pomóc w rozwoju wsparcia dla bezpieczeństwa oraz konkurencyjności gospodarczej w Europie? Na te pytania próbowali odpowiedzieć eksperci podczas panelu dyskusyjnego, który obył się podczas „EU Breakfast” – wydarzenia organizowanego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).
Dyskusja z udziałem Mikołaja Raczyńskiego, wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), rozpoczęła się od diagnozy obecnej sytuacji rynkowej. Eksperci, biorący udział w debacie, zgodnie podkreślili, że dynamiczne zmiany, które obserwujemy od kilku lat, w tym pandemia, wojna w Ukrainie i rosnące koszty surowców, sprawiają, że inwestorzy muszą dostosowywać swoje strategie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
Transformacja energetyczna i nowe technologie
Jednym z kluczowych obszarów inwestycyjnych, wskazanych podczas debaty, była transformacja energetyczna. Jak podkreślił Mikołaj Raczyński:
„Transformacja energetyczna zawsze była ważnym elementem gospodarki dla PFR. Dzisiaj znaleźliśmy się w miejscu, w którym bardzo ważna staje się elastyczność systemu i źródeł energii”.
Zdaniem Raczyńskiego PFR dostrzega swoją rolę we wspieraniu tego procesu:
„Jako PFR chcemy wspomagać inwestycje w transformację energetyczną. Ważna jest dla nas także transformacja ciepłownictwa – jesteśmy gotowi uzupełniać luki w finansowaniu tego typu projektów w sytuacjach, gdy dotacje czy kredyty bankowe nie są wystarczające”.
Obronność i rozwój rynku kapitałowego
Drugim obszarem, który zyskał duże znaczenie, jest sektor obronny. Jak zaznaczył wiceprezes PFR:
„Jesteśmy na etapie finalizowania prac nad programem dual use ponieważ zależy nam, aby powstał fundusz, który będzie inwestował w technologie podwójnego zastosowania. Dostrzegamy, że polski przemysł zbrojeniowy ma szansę wybić się ponad inne kraje pod względem zastosowania innowacyjnych rozwiązań w obronności”.
Oprócz obronności PFR zwraca także uwagę na rozwój rynku kapitałowego:
„Trzeci element to szeroko pojęta reforma rynku kapitałowego i wsparcie ekosystemu innowacji. Chcemy zbudować więcej zasobów lokalnego, prywatnego kapitału, aby inwestować w rodzime projekty, tworząc im warunki do rozwoju w Polsce”.
Wnioski
Panel dyskusyjny w ramach wydarzenia „EU Breakfast” pokazał, że choć obecna sytuacja geopolityczna jest wyzwaniem, nie brakuje również szans dla tych, którzy potrafią się do niej dostosować. Dywersyfikacja, inwestowanie transformację energetyczną i nowe technologie oraz elastyczne podejście do strategii inwestycyjnych to kluczowe elementy skutecznego zarządzania kapitałem.
W obliczu globalnej niepewności inwestorzy powinni zachować chłodny umysł i koncentrować się na długoterminowych celach. Właśnie takie podejście może pomóc w budowaniu stabilnej gospodarki, która przetrwa nawet najbardziej wymagające czasy.
W panelu dyskusyjnym wzięli udział:
- Jarosław Dąbrowski – Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
- Marjut Falkstedt – European Investment Fund (EIF)
- Mikołaj Raczyński – Polski Fundusz Rozwoju (PFR)
- Uku Särekanno – Frontex
- Katarzyna Smyk – Komisja Europejska (KE)