Europejska jakość, polskie innowacje – rusza nabór w PARP dla projektów z pieczęcią STEP Seal


Czy Europa może być bardziej niezależna, innowacyjna i konkurencyjna? Tak – i właśnie dlatego powstał STEP – Platforma Technologii Strategicznych dla Europy. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłasza kolejne działanie w ramach STEP finansowane z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Już 24 lipca ruszy nabór wniosków do „Inicjatywy STEP dla projektów z pieczęcią suwerenności Innovation Found (Fundusz Innowacyjny)” – europejskiej pieczęci jakości STEP Seal, która wyróżnia projekty o wysokim potencjale strategicznym. To możliwość dla polskich innowatorów, by zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wsparcia z programów unijnych i krajowych.
STEP to nowy sposób myślenia o rozwoju – inteligentne połączenie sił i środków z istniejących programów UE, takich jak Horyzont Europa, InvestEU czy Fundusz Innowacyjny. Koncentruje się na tym, co naprawdę napędza przyszłość: technologiach cyfrowych i deep-tech, rozwiązaniach zeroemisyjnych oraz biotechnologiach. W Polsce inicjatywa STEP została zintegrowana z Programem Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), co otwiera przed firmami nowe możliwości pozyskania dofinansowania na innowacyjne projekty badawcze, rozwojowe i inwestycyjne. Za realizację programu odpowiadają m.in. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
STEP Seal – europejska pieczęć, która otwiera drzwi do sukcesu
STEP Seal, czyli tzw. „pieczęć suwerenności” jest przyznawana projektom, które odpowiadają na kluczowe wyzwania technologiczne Europy i spełniają wysokie standardy jakościowe ustalone w konkretnych unijnych konkursach. Komisja Europejska przyznaje to wyróżnienie inicjatywom zgłaszanym w ramach pięciu programów wspierających rozwój innowacji, zdrowia, cyfryzacji, obronności i badań – w tym m.in. Horyzont Europa, Digital Europe, EU4Health, Europejski Fundusz Obronny i Fundusz Innowacyjny.
– W świecie, gdzie liczy się jakość, wizja i potencjał, STEP Seal to coś więcej niż wyróżnienie. To europejska pieczęć zaufania – znak, że projekt ma realne znaczenie dla przyszłości technologicznej Unii Europejskiej – mówi Izabela Fiszer, zastępca dyrektora w Biurze Prezesa, PARP. – To nie tylko prestiż. To praktyczna korzyść: projekty z pieczęcią STEP zyskują większą widoczność, trafiają do unijnej bazy innowacyjnych przedsięwzięć, a przede wszystkim – zyskują szansę na finansowanie z innych źródeł. Przyznanie pieczęci ma na celu zwiększenie szans projektów na zdobycie wsparcia finansowego z programów krajowych oraz ułatwienie łączenia tych środków z funduszami dostępnymi na poziomie Unii Europejskiej. Dziś jako PARP ogłaszamy nabór właśnie dla takich projektów.
Pieczęć suwerenności to znak jakości, który potwierdza wkład danego projektu w realizację celów STEP i ma istotne znaczenie przy pozyskiwaniu inwestycji publicznych oraz prywatnych. Projekty oznaczone pieczęcią suwerenności mogą uzyskać finansowanie skumulowane – czyli oprócz wsparcia z programu Innovation Fund (Fundusz Innowacyjności) mogą uzyskać również dodatkowe środki ze źródeł krajowych, w tym przypadku z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, działanie 5.1 Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych.
Czym jest Inicjatywa STEP dla projektów z pieczęcią suwerenności Innovation Found?
Program skierowany jest do przedsiębiorstw (MŚP i duże), których projekty w programie Komisji Europejskiej Innovation Fund (Fundusz Innowacyjny) otrzymały pieczęć suwerenności. Jest to certyfikat potwierdzający, że projekt został oceniony i spełnia minimalne wymogi jakościowe – w szczególności kryteria kwalifikowalności, wykluczenia i wyboru – określone w zaproszeniu do składania wniosków w ramach programu Innovation Fund (Fundusz Innowacyjności), niezależnie od tego, czy projekt uzyskał finansowanie z tego instrumentu. Minimalne wymogi jakościowe są ustanawiane w celu identyfikacji projektów wysokiej jakości.
W ramach naboru w programie FENG projekty te mogą otrzymać wsparcie kosztów inwestycji dotyczących obszarów i technologii krytycznych. Dofinansowanie można przeznaczyć na szeroki zakres działań inwestycyjnych. Przedsiębiorcy mogą sfinansować m.in. zakup maszyn i urządzeń, nieruchomości, a także nabycie robót oraz materiałów budowlanych niezbędnych do realizacji projektu. Wsparciem objęte są również wartości niematerialne i prawne, takie jak licencje czy know-how. Dodatkowo mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dofinansowanie usług doradczych, w tym doradztwa w zakresie innowacyjności oraz usług szkoleniowych, jeśli są one kluczowe dla skutecznej realizacji przedsięwzięcia.
Maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosi 150 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 75% kosztów kwalifikowalnych. Minimalny wkład własny jako % wydatków kwalifikowalnych wynosi 25%.
Wnioski należy składać za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego dostępnego na stronie internetowej PARP od 24 lipca 2025 r. do 4 września 2025 r. do godz. 16:00.
Ocena projektu w programie Komisji Europejskiej – jakie ma znaczenie?
O wsparcie w ramach naboru ogłoszonego przez PARP mogą ubiegać się przedsiębiorcy, których wnioski złożone w programie Innovation Fund (Fundusz Innowacyjności) zostały już ocenione przez Komisję Europejską.
Wnioskodawca musi dołączyć do wniosku o dofinansowanie projektu w programie FENG:
- oceniony wniosek złożony do Komisji Europejskiej w programie Innovation Fund (Fundusz Innowacyjności) w wersji ostatecznej wraz z załącznikami,
- Evaluation Summary Report – kartę oceny ww. wniosku,
- certyfikat – pieczęć suwerenności oraz umowę zawartą z Komisją Europejską (jeśli dotyczy).
Wyniki oceny wniosku dokonanej przez Komisję Europejską w ramach programu Innovation Fund (Fundusz Innowacyjności) będą uwzględniane przez PARP podczas oceny wniosku o dofinansowanie projektu w programie FENG, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046(18).
Ocena przeprowadzona przez PARP będzie dotyczyć aspektów wynikających z kryteriów wyboru projektów przyjętych przez Komitet Monitorujący 11 czerwca 2025 r. Oznacza to, że projekt nie będzie podlegał ocenie m. in. w zakresie innowacyjności czy zgodności jego celów (zgłoszonych w ramach programu Innovation Fund) z celami STEP.
Więcej informacji o naborze na stronie PARP.