Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 15 stycznia 2024

Biznes bez granic, czyli o nawiązywaniu międzynarodowej współpracy

Wejście na zagraniczne rynki ze swoimi produktami i usługami otwiera nowe możliwości, ale także stawia przed nami poważne wyzwania, głównie finansowe i organizacyjne.  Bez wątpienia polscy przedsiębiorcy mają ogromny potencjał, by ruszać na podbój zagranicznych rynków, jednak internacjonalizacja wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania firmy do podjęcia działań, a następnie ich wdrożenia.

Erasmus – pod tą nazwą kryje się program dla młodych, europejskich przedsiębiorców. Jego ideą jest podniesienie kwalifikacji początkujących, ambitnych biznesmanów poprzez czerpanie wiedzy od doświadczonych firm z innych państw. Udział w programie mogą wziąć zarówno osoby planujące założenie własnej działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli taką działalność w ciągu ostatnich trzech lat. Do programu, z ramienia podmiotów przyjmujących zagranicznych adeptów biznesu, mogą zgłaszać się także doświadczone przedsiębiorstwa z sektora MŚP.

Projekt „Erasmus Global” umożliwia nawiązanie zagranicznej współpracy między dwoma przedsiębiorcami – młodym i doświadczonym. Program oferuje programy partnerskie trwające od 1 do 3 miesięcy, które odbywają się w takich państwach jak: USA (stany: Nowy Jork i Kalifornia), Singapur, Korea Południowa, Kanada (stany: Kolumbia Brytyjska, Ontario i Quebec), Izrael i Tajwan. Projekt pomaga młodemu przedsiębiorcy zdobyć umiejętności potrzebne do prowadzenia małej firmy. Korzyści płynące z przedsięwzięcia są obopólne – doświadczony przedsiębiorca czerpie ze świeżych perspektyw swojej działalności, kooperacji z partnerami zagranicznymi i poznawania nowych rynków. Wyjazd jest szansą na doskonalenie umiejętności językowych oraz budowanie relacji biznesowych, które zaprocentują w przyszłości. Termin nadsyłania zgłoszeń do „Erasmus Global” upływa 13 marca 2024 r.

Celem innego projektu pn. „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” jest sfinansowanie przyszłym i początkującym przedsiębiorcom możliwości uczenia się od doświadczonych ludzi biznesu, prowadzących firmy w innych państwach europejskich. Długość pobytu za granicą wynosi do 6 miesięcy. Maksymalne, łączne dofinansowanie może wynieść 6600 euro. Wkład własny nie jest wymagany. Wnioski można składać do 31 stycznia 2027 r.

Osoby zainteresowane udziałem w programach Erasmus muszą wypełnić wniosek w języku angielskim, odpowiadając na pytania m.in. o motywację dotyczącą udziału w wymianie, dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz plan biznesowy opisujący pomysł na własną działalność gospodarczą. Do formularza należy dołączyć również swoje CV oraz biznesplan.

Więcej informacji o programie Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców znaleźć można na tej stronie.

Informacje o programie Erasmus Global dostępne są pod tym linkiem.

Odkryj międzynarodowe możliwości biznesowe

Enterprise Europe Network to największa na świecie Sieć wspierająca mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w wejściu na rynki zagraniczne. Jest obecna w ponad 60 krajach, zrzesza 600 organizacji i ma ponad 3 tys. ekspertów.

W Polsce funkcjonuje 29 ośrodków Sieci, do których należą uczelnie, ośrodki badawczo-rozwojowe, parki technologiczne, organizacje pozarządowe, agencje rozwoju regionalnego oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, pełniąca funkcję koordynatora krajowego Sieci.

Enterprise Europe Network pomaga znaleźć firmom partnerów zagranicznych (w zależności od potrzeb – dostawców, producentów i dystrybutorów oraz partnerów technologicznych), dzięki którym można zwiększyć sprzedaż, rozwinąć produkty czy pozyskać kapitał na realizację celów biznesowych. Jej eksperci wspierają firmy w nawiązywaniu pierwszego kontaktu, a także mogą towarzyszyć w trakcie rozmów i zawierania kontraktów.

Enterprise Europe Network na całym świecie organizuje spotkania b2b, towarzyszące najważniejszym wydarzeniom targowo-konferencyjnym dla danej branży. Po zgłoszeniu udziału uczestnicy mogą samodzielnie wytypować potencjalnych partnerów biznesowych i umówić się z nimi na spotkanie, aby przedstawić swoje propozycje. Oprócz tego Sieć przygotowuje również misje gospodarcze, podczas których można osobiście rozpoznać rynek.

Od 2008 roku Sieć organizuje seminaria i webinaria dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Jej eksperci udzielają informacji na temat przepisów związanych m.in. ze sprzedażą produktów i świadczeniem usług na poszczególnych rynkach, zatrudnianiem pracowników czy prawem własności intelektualnej.

Dowiedz się więcej na https://www.een.org.pl/