Przejdź do treści
Raporty i ebooki Data publikacji: 18 września 2020

Pierwsza baza Dual-Use w Polsce [e-book]

Jak wyglądają rozwiązania i start-upy dual-use, które zostały wybrane do programu IDA organizowanego przez PFR razem z m.in. MON, KPT i PGZ Stocznią Wojenną? Dlaczego technologie podwójnego zastosowania zyskują na znaczeniu? Dowiesz się z naszego e-booka!

Zacznijmy jak w dobrej prezentacji inwestorskiej - od wyzwania: Digital Baltic – bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Czyli jak bezpiecznie przesyłać sygnał pomiędzy rozproszonymi jednostkami, jak zapewnić autonomiczność pojazdom monitorującym, jak przetwarzać masowe dane i rozpoznawać, jak patrolować tak by zachować tajność trajektorii jednostek monitorujących?  

Poznaj zespoły i ich technologie, które podjęły rękawice i odpowiedziały na wyzwanie! Zobacz jak szeroko można wykorzystać rozwiązania cywilne by realizowały mniej oczywiste potrzeby militarne. Opracowaliśmy pierwszą bazę technologii o podwójnym zastosowaniu w Polsce zgłoszonych do projektu IDA. Sama baza to wierzchołek góry lodowej wpisujący się w szerszy proces. Proces budowania ekosystemu otwartych innowacji w związku z polskimi siłami zbrojnymi w formule dual-use.

Widok ekranu przedstawiającego bazę rozwiązań z IDA

Stworzyliśmy także mapę rozwiązań z IDA Bootcamp na Dealroom - kliknij, żeby ją otworzyć!

Nie byłoby bazy, gdyby nie IDA

Wyobraźmy sobie program, pierwsze taki w Polce, w którym firmy funkcjonujące na rynku cywilnym starają się uzyskać możliwość wykorzystania ich potencjału produkcyjnego i biznesowego w celu zwiększania odporności kraju. Takie szanse stwarza IDA (Innovative Dual-use Accelerator). Program, który jest efektem zbudowanego zaufania i współpracy pomiędzy organizacjami skupiającymi swoje działania na kwestiach związanych z innowacjami, inwestycjami i działaniami obronnymi.

Nie byłoby IDA, gdyby nie DIANA

Impulsem do powstania IDA było zaangażowanie się Polski w realizację programu NATO DIANA. Czym jest DIANA? To akcelerator do którego, w otwartej formule, NATO zaprasza innowatorów. Akceleracja odbywa się w wskazanych przez Sojusz najlepszych ośrodkach rozwoju innowacji o światowej renomie. Program DIANA poszukuje technologii z potencjałem podwójnego zastosowania – zarówno do celów cywilnych i obronnych. Sam proces ma wesprzeć komercjalizację technologii i przyspieszyć możliwość skorzystania z niej przez armie sojuszu. Do programu DIANA NATO zgłosiło się ponad 70 podmiotów z Polski. Pojawiło się zatem pytanie, czy możliwe będzie prowadzenie podobnych działań na terenie naszego kraju? 

Zapisz się do newslettera i pobierz darmowego ebooka

Nie byłoby IDA, gdyby nie koalicja na rzecz rozwoju technologii dual-use

Wracając do organizacji, które zaangażowały się w realizację IDA należy podkreślić, że budowanie zaufania pomiędzy różnymi instytucjami, różniącymi się kulturami organizacyjnymi, głównymi celami, do realizacji których zostały powołane było dużym wyzwaniem. Wyzwaniem - rękawicą, która została podjęta przez Polski Fundusz Rozwoju S.A., który przyjął na siebie rolę katalizatora procesu, którego realizacja była możliwa jedynie dzięki otwartości i chęci współpracy szerokiego grona partnerów.Należą do nich takie podmioty jak: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, PFR Ventures, Polska Grupa Zbrojeniowa, PGZ Stocznia Wojenna, SOOIPP: Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Krakowski Park Technologiczny.  

Nie byłoby IDA, gdyby nie otwartość PGZ Stocznia Wojenna

Kiedy już udało się zbudować zainteresowanie i zaufanie pomiędzy instytucjami, potrzebny był use case. Konkretny przypadek biznesowy, który posłużyłby jako pilotaż prowadzonych działań, sprawdzający jaki jest potencjał i zainteresowanie rynku realizacją pomysłu. Gotowość do akcji i potrzebę rozpoczęcia rozmów o współpracy z firmami działającymi na rynku cywilnym zgłosiła PGZ Stocznia Wojenna. Trzeba było jednak ubrać tę potrzebę w formułę odpowiadającą zarówno Stoczni jak i zainteresowanych firm, zrealizowały ją działania realizowane w formule akceleratora pod nazwą IDA Bootcamp.  

Nie byłoby bazy, gdyby nie IDA Bootcamp

IDA Bootcamp – to seria warsztatów i spotkań w formule business mixer, które odbyły się w dniach 15-17 listopada 2023. Ich głównym elementem była możliwość prowadzenia rozmów biznesowych i technologicznych z przedstawicielami wojska, w tym PGZ Stocznia Wojenna, które wsparło od strony technicznej operacjonalizację wyzwania „Digital Baltic”.  

Z perspektywy postania naszej bazy najważniejsze jest to, że chęć udziału zgłosiło aż 49 doświadczonych firm, które chciały swoje rozwiązania przenieść rynku cywilnego do sektora obronnego. IDA Bootcamp okazał się sukcesem. Wśród efektów programu warto wymienić to, że m.in. 3 firmy prowadzą dalsze rozmowy z funduszami VC na temat inwestycji a 5 kolejnych skonsolidowało swoje działania i wspólnie ze Stocznią rozpoczęły tworzenie formuły dalszej współpracy mającej na celu między innymi rozpoczęcie projektów B+R mającyBaza 37 technologii o potencjale dual-use ch zakończyć się powstaniem autonomicznej jednostki pływającej.

W związku z całą opisaną powyżej sytuacją, żeby budować na potencjale drzemiącym w firmach postanowiono zaprosić wszystkie podmioty, które zgłosiły swój akces do IDA Bootcamp do zaprezentowania swoich technologii. Pozwala to firmom zbudować rozpoznawalność i rozpocząć budowanie wiarygodności z perspektywy Sił Zbrojnych RP oraz spółek zbrojeniowych, a w przyszłości umożliwi też włączenie zainteresowanych firm w panele technologiczne European Defence Agency (Capability Technology Areas (CapTechs) (europa.eu)) jako ekspertów pozarządowych (Captech non-Governmental Expert, CnG), które stanowią platformę one platformę do dyskusji dla wojska, przemysłu oraz nauki i pomagają w identyfikacji wspólnych potrzeb na realizację międzynarodowych projektów B+R i w konsekwencji ich uruchamianie za środki finansowe zabezpieczane przez MON. Przede wszystkim mogą służyć jako punkt wyjścia do rozmów dotyczących weryfikacja technologii firm pod kątem aplikacyjności do Sił Zbrojnych. Mamy nadzieję, że ostatecznie całość działań pozwoli na zainicjowanie tworzenia bazy spółek technologicznych w Polsce o potencjale podwójnego zastosowania otwartych na współpracę z wojskiem.

Baza IDA Bootcamp „na żywo” 

30 stycznia 2024 w odbędzie się spotkanie, podsumowujące IDA Bootcamp, na które zaproszone zostały wszystkie firmy, które zgłosiły się do programu oraz przedstawiciele koalicji na rzecz rozwoju technologii dual-use: MON, MRiT, PFR, PFR V, PGZ, PGZ SW, SOOIPP, NCBR, Sieć Łukasiewicz PACTT oraz KPT, AGH. Będzie to wyjątkowa możliwość spotkania i rozpoczęcia budowania relacji biznesowych z koalicji. Tu znajduje się link do rejestracji na spotkanie w formule on-line.

Zobacz technologie z bazy IDA i zainspiruj się tym, jak szerokich obszarów  dotyczą!