E-book "Start-upy i ekologia" - dowiedz się więcej o polskich "zielonych" rozwiązaniach i odpowiedzialnym biznesie!
Interesujesz się ekologią i odpowiedzialnym biznesem? Chcesz tworzyć produkty lub usługi odpowiadające na wyzwania klimatyczne? A może dopiero szukasz pomysłu na biznes i zastanawiasz się, jakie trendy w „zielonym” sektorze będą najprężniej rozwijać się zdaniem inwestorów? Sięgnij po e-booka „Start-upy i ekologia. Jakie zielone rozwiązania tworzą polskie firmy technologiczne?”!
Nasza nowa publikacja ma na celu zaprezentowanie, jak obecnie wygląda polski rynek proekologicznych, start-upowych rozwiązań. Chcemy, by jednocześnie zachęciła do zarówno tworzenia „zielonych” projektów, jak i inwestowania w nie! Dlatego też e-booka tworzyliśmy we współpracy ze start-upami, ekspertami z obszaru energetyki, transportu współdzielonego czy rozwoju innowacji w miastach oraz z funduszami VC, chcąc przekazać Wam informacje z pierwszej ręki – od tych, którzy codziennymi działaniami, realnie wpływają na powstawanie proekologicznych rozwiązań.
Jest o czym pisać, bo niemal połowa (43%) start-upów pozytywnego wpływu z Europy środkowo-wschodniej ma swoją siedzibę w Polsce! Europejskie start-upy pozytywnego wpływu i działające w sektorze ekotech pozyskały do sierpnia 2021 r. finansowanie od inwestorów w wysokości 8,7 mld Euro. To sześciokrotnie więcej niż w 2016 r. – wynika z przedstawionych w e-booku danych Dealroom.
Oto czego m.in. dowiesz się z publikacji „Start-upy i ekologia. Jakie zielone rozwiązania tworzą polskie firmy technologiczne?”:
- w których branżach proekologicznych rozwiązań jest najwięcej?
- Czy biznes rzeczywiście może być odpowiedzialny społecznie?
- Jakie szansy i zagrożenia dla dalszego rozwoju „zielonych” projektów widzą polscy founderzy?
- Jakie jest znaczenie i praktyczny wymiar społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) i jakie poza finansowe czynniki (ESG) wpływają na rating firm i proces inwestycyjny?
- Które branże będą zyskiwać na znaczeniu zdaniem inwestorów?
Zapisz się do newslettera i pobierz darmowego e-booka
Dla większości młodych firm z branży miniona dekada była walką o zebranie funduszy potrzebnych na start. To się zmienia w obliczu boomu na zielone inwestycje. Nowa fala inwestycji pomoże startupom przejść z fazy laboratoryjnej na rynek. Dlatego to ekscytujący czas na bycie tzw. „zielonym start-upem”. Oczy i uszy firm na całym świecie nigdy nie były bardziej skoncentrowane na znajdowaniu rozwiązań pozornie nierozwiązywalnych problemów
– napisała w przedmowie e-booka Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR.
Ecotech oczami start-upów i ekspertów
Branża ecotech, o której piszemy, zawiera w sobie zarówno alternatywne źródła energii, recykling, rozwiązania z zakresu ekonomii współdzielenia czy recyklingu, a nawet odpowiedzialnej mody i urody. Aby zobrazować wielość innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na problemy klimatyczne, przygotowaliśmy specjalną infografikę. Oddaliśmy również głos samym start-upom, które opowiedziały o tym, jakie rozwiązania tworzą i jakie szanse i zagrożenia dla rozwoju ecotech w kolejnych latach zauważają.
Chcąc przyjrzeć się polskiemu sektorowi ecotech, zaprosiliśmy do prac nad naszym e-bookiem także szereg ekspertów:
- Ewa Chodkiewicz z WWF Polska napisała o tym, dlaczego potrzebujemy biznesu odpowiedzialnego społecznie?
- Piotr Mieczkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji Digital Poland przybliżył kwestię transportu współdzielonego i sztucznej inteligencji;
- Tomasz Tomasiak i Łukasz Tomaszewski z Biura Transformacji Energetycznej PFR, przedstawili działania i możliwości związane z PFR Green Hub;
- Paweł Grzegorczyk, zarządzający projektami dot. miejskich innowacji w PFR wytłumaczył; dlaczego start-upowe technologiczne rozwiązania są tak potrzebne polskim miastom;
- Matteo Renoldi z Dealroom, przedstawił miejsce polskiego ecotechu i start-upów pozytywnego wpływu w europejskim ekosystemie.
Równie ważny jest głos funduszy VC! W e-booku dotyczącym innowacyjnych rozwiązań nie mogło zabraknąć przedstawicieli tych, którzy wspierają ich powstawanie finansowo. Reprezentanci SpeedUp Venture Group i EEC Ventures opowiedzieli o najnowszych trendach w sektorach elektromobilności i zarządzania energią. Karolina Wojtas z ICOS Capital wytłumaczyła zaś znaczenie ESG w procesie inwestycyjnym.
- Wzrost świadomości społecznej w połączeniu z działaniami legislacyjnymi Unii Europejskiej sprawiają, że inicjatywy związane z ochroną środowiska i szeroko pojętą ekologią mają olbrzymie pole do rozwoju – wskazał w e-booku Michał Lasocki, Venture Partner w EEC Venture. - Fundamentalne zmiany dotykające obszarów takich jak: produkcja i dystrybucja energii, transport, branża opakowań, gospodarka odpadami. Otwierają niespotykane wcześniej szanse przed innowacyjnymi firmami działającymi w tych dziedzinach – dodał.
Istotne jest także wprowadzenie określonych KPI dla spółek portfelowych i oczekiwanie raportowania, np. w zakresie redukcji emisji CO2 czy też struktury wynagrodzeń. Co równie ważne, coraz większa liczba tzw. limited partners (podmiotów inwestujących w fundusze VC) kładzie nacisk na to, aby ich środki były alokowane w przedsięwzięcia realizujące ESG, co dla wielu VC jest szansą na pozyskanie dodatkowego kapitału
– wytłumaczyła Karolina Wojtas z holenderskiego funduszu ICOS Capital.
E-book „Start-upy i ekologia. Jakie zielone rozwiązania tworzą polskie firmy technologiczne?” to także źródło wiedzy dla każdego, kto chce rozpocząć działalność biznesową! W ostatnim rozdziale publikacji zamieściliśmy syntetyczną informację dotyczącą różnych rodzajów finansowania działalności gospodarczej.
Mamy nadzieję, że lektura e-booka będzie dla Was pozytywną inspiracją do tworzenia ekologicznych innowacji!